Poisťovne musia odškodňovať pozostalých po obetiach dopravných nehôd, PZP zdražie časom a mierne. Koľko peňazí stojí strata blízkeho, budú naďalej určovať súdy.
BRATISLAVA, LUXEMBURG. Keď pred piatimi rokmi zomrel pani Kataríne Haasovej pri autonehode manžel, s ktorým má štvorročnú dcéru, od vinníka nehody požadovala cez súd odškodné za jeho smrť.
Okresný súd vo Vranove nad Topľou vyčíslil odškodné na 15-tisíc eur.
Zaplatiť ich síce mal vinník, no súd vyzval poisťovňu Allianz, v ktorej mal povinné zmluvné poistenie (PZP), aby odškodné vyriešila z poistky. Odmietla. „Odškodné nie je kryté povinným poistením,“ vysvetľovala poisťovňa.
Preplatiť musia aj city
Spor sa preto dostal až na Súdny dvor Európskej únie. Pred dvomi týždňami rozhodol, že doterajšia prax našich poisťovateľov nebola správna.
Keď vnútroštátne zákony umožňujú pozostalým žiadať od vinníkov dopravných nehôd odškodné, poisťovne sú povinné ho zaplatiť z povinného zmluvného poistenia, píše sa v rozsudku.
Krajský súd v Prešove, ktorý prípad pani Haasovej Súdnemu dvoru poslal, stihol minulý týždeň rozhodnúť v neprospech poisťovní. V novom procese bude musieť byť zapojená aj poisťovňa Allianz, aby po jeho skončení zaplatila vysúdenú sumu.
Súdom sa nedá vyhnúť
Odškodné
Ako to funguje
- Poisťovňa, v ktorej má auto poistené vinník nehody, dnes platí náklady na pohreb, ale odškodné pozostalým nie,
- odškodné môžu od vinníka žiadať pozostalí potom, keď ho odsúdi trestný súd,
- civilný súd vypočíta emocionálnu ujmu, ktorú spôsobila strata blízkeho človeka, zaváži názor znalcov,
- odškodné doteraz platil vinník, od ktorého sa peniaze ťažko vymáhali, odteraz sa má odškodné platiť z PZP.
Náš Občiansky zákonník umožňuje žiadať odškodné za emocionálne utrpenie, verdikt súdu teda platí na všetky naše poisťovne.
Pozostalí sa súdnym procesom nevyhnú, pretože len súd môže vyčísliť odškodné za stratu blízkeho človeka. Poisťovne verdikt Súdneho dvora spochybňujú, dá sa teda očakávať, že sa povinnosti platiť odškodné pozostalým z povinnej poistky budú brániť.
Pozostalí sa súdom nevyhnú ani vtedy, keby poisťovne prijali svoju zodpovednosť. Vždy si bude treba počkať, ako vypočíta odškodné súd.
„Časom sa vytvorí určité rozpätie peňažných náhrad, ktoré budú súdy priznávať, čo nepriamo môže priniesť určitú formu paušalizácie,“ myslí si partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c Radovan Pala.
Na príbuzných obetí dopravných nehôd budú platiť aj rovnaké poistné limity ako na priamych účastníkov nehody.
Poisťovne teda musia byť pripravené na to, že súd môže vypočítať odškodné za stratu manžela a otca aj na milión eur a vynásobiť sumu počtom pozostalých.
Viac k téme:
- Niekde zváži pri odškodňovaní pohľad na umieranie
- Poisťovne odmietajú, že by mali platiť príbuzným obetí
Poistné zdražie až neskôr
Keby súdy priznávali pozostalým len stotisíc eur, pri počte asi tristo obetí nehôd ročne by sa musela zvýšiť cena povinného poistenia.
Najbližšie mesiace vodičov zdražovanie PZP nečaká, vyplýva zo slov Vladimíra Cvika zo spoločnosti Netfinancie, ktorá predáva poistenie a porovnáva jeho ceny.
Cvik očakáva, že tlak na zvyšovanie cien príde až po niekoľkých rozsudkoch slovenských súdov, ktoré priznajú odškodné pozostalým po obetiach nehody a prikážu poisťovni, aby ho zaplatila. Alebo keby vláda prijala zákon, ktorý bude riešiť podrobnosti odškodňovania.
O koľko by povinná poistka zdražela, sa dá preto len ťažko predpovedať, no podklady Súdneho dvora ponúkajú odpoveď.
Napríklad vo Švédsku, kde chcú napísať do zákona podrobnosti o odškodňovaní obetí dopravných nehôd, vláda počíta, že poistné zdražie najviac o percento či dve. V Bulharsku podľa Súdneho dvora nemal takýto zákon významné dosahy na poistné.