Alica: "Otáčali sme sa na svetelnej križovatke na Rožňavskej pri Baumaxe v Bratislave. Zastavil nás policajt, že sme porušili predpisy. Na križovatke sa smie otáčať len vtedy, keď je tam dopravné značenie. Môžete poradiť, či sa smie otáčať na svetelnej križovatke na zelenú?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Niekedy jednoducho zabudnete odbočiť. Zrazu zistíte, že vás čaká dlhá obchádzka a vy nestihnete prísť do cieľa na čas. Pomohlo by otočenie sa do opačného smeru jazdy. Nie všade sa to dá alebo smie.
Nejeden vodič porušil pravidlá otáčania a obďaleč stojaci policajti už chystali pokutový blok. Za takýto priestupok vám polície smie dať na mieste najviac 60-eurovú pokutu.
Je všeobecne známe, že na križovatke riadenej semaformi alebo policajtmi sa nesmiete otáčať, ak to nedovoľuje dopravná značka alebo dopravné zariadenie. V Alicinom prípade mali policajti pravdu.
Vedeli ste však, že nie na každej križovatke bez semaforov alebo na križovatke s vypnutými semaformi sa smiete otočiť do opačného smeru jazdy.
Príkazová značka
Radenie jazdných pruhov pred križovatkou (č. C 25)
... označuje spôsob radenia do jazdných pruhov a určený smer jazdy cez križovatku v súlade s príslušnými vodorovnými značkami a zodpovedá skutočnej dopravnej situácii na ceste; značkou možno vyznačiť, kde platí povolené otáčanie vozidiel v priestore riadenej križovatky. V prípade potreby možno značku doplniť príslušným symbolom značky zo skupiny zákazových alebo príkazových značiek.
Otáčanie na neriadených križovatkách
Niektorí vodiči si myslia, že keď zákon zakazuje otáčať sa na riadených križovatkách, automaticky dovoľuje otáčať sa na všetkých ostatných. Zabúdajú však na význam dopravných značiek.
"Úprava cestnej premávky vykonaná dopravnými značkami a dopravnými zariadeniami je nadradená všeobecnej úprave cestnej premávky," píše sa v zákone o cestnej premávke.
Na neriadených križovatkách, kde dopravné značky a ani šípky na ceste neurčujú smer prejazdu križovatkou, sa trestu za otočenie do opačného smeru nemusíte obávať. Samozrejme, nesmiete zabudnúť na pravidlá otáčania zo zákona o cestnej premávke.
Otočiť sa smiete aj na križovatke, kde to šípka na zvislej značke alebo šípka na ceste dovolí. Šípka má tvar písmena U otočeného dole hlavou.
Ak ale na značke alebo na ceste vidíte len šípky smerujúce rovno alebo prikazujúce odbočiť, otočiť sa do opačného smeru jazdy nesmiete.
Príkaz odbočiť neznamená možnosť otočiť sa
Šípka smerujúca vľavo hore dovoľuje vodičovi odbočiť v križovatke vľavo, nie otočiť sa.
Predpisy prikazujú prejsť križovatkou, pred ktorou sú v jazdných pruhoch vyznačené šípky, len v smere, ktorým šípky ukazujú. Zároveň zakazujú prejazd križovatkou inak.
Ak šípka ukazuje rovno, je logické, že odbočenie bude v rozpore s pravidlami. Podobná úvaha platí aj v prípade, ak šípka dovoľuje v križovatke odbočiť len vľavo a vodič by sa chcel otočiť do opačného smeru jazdy.
Nezabudnite na prednosť
Pred tým, než sa otočíte, nezabudnite zapnúť smerovku vľavo. Pred otočením sa musíte držať pri ľavom okraji svojho pruhu.
Nezabudnite na povinnosť dať prednosť v jazde vozidlám v jazdnom smere, do ktorého sa chcete otočiť.
Ak sa otáčate v križovatke, nesmiete do nej vojsť, ak vám situácia nedovolí pokračovať ďalej. Neplatí to len vtedy, ak dávate prednosť vozidlám z opačného smeru alebo chodcom prechádzajúcim cez vozovku.
Otáčať sa nesmiete:
- na neprehľadných alebo na inak nebezpečných miestach, najmä v neprehľadnej zákrute a v jej tesnej blízkosti, pred neprehľadným vrcholom stúpania cesty, na ňom a za ním,
- na križovatke s riadenou premávkou (otáčať sa tu smie, ak to dovoľuje dopravná značka alebo dopravné zariadenie),
- na priechode pre chodcov alebo na priechode pre cyklistov,
- na železničnom priecestí a v jeho tesnej blízkosti,
- v tuneli a v jeho tesnej blízkosti,
- na jednosmernej ceste; vodič však smie cúvať, ak je to nevyhnutne potrebné najmä na zaradenie do radu stojacich vozidiel alebo na vyjdenie z neho,
- na moste.
Najmä v situácii, keď má vodič nedostatočný rozhľad, musí si zaistiť bezpečné otáčanie pomocou spôsobilej a náležite poučenej osoby.