Marian: "Priateľka syna predávala osobné auto a po jeho odhlásení z okresu a prihlasovaní v inom okrese došlo k nemilému prekvapeniu. Auto nemalo popri VIN čísle vyrazenom na karosérii ešte aj plechový štítok s duplicitným VIN číslom. Nakoniec nebolo možné vozidlo prihlásiť ani do pôvodného okresu.
Ja som pritom v roku 1998 kúpil nové Daewoo Nubira u predajcu na Slovensku, ktoré má VIN číslo vyrazené len na karosérii a nemá a nemalo ten plechový štítok. Čo to pre mňa vlastne znamená?
Tvrdia mi, že štítok je povinný a bez neho vozidlo už nemôžem ani predať a ani jazdi s ním v zahraničí.
Čo vlastne by som mal vykonať, aby všetko zodpovedalo zákonu, aj keď za tento stav nenesiem vôbec žiadnu vinu? Vozidlo prechádzalo vždy cez STK bez závad a stačila kontrola VIN vyrazená na karosérii."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Na Marianove otázky nám pomohol odpovedať Miroslav Strelec zo spoločnosti Iris Ident, poverenej technickej služby kontroly originality vozidiel.
Bez štítku auto nesmie jazdiť
Výrobný štítok na aute byť musí, ak s ním chcete jazdiť po cestách. Patrí medzi základné identifikátory vozidla.
Podľa európskej legislatívy musí byť každý automobil označený nielen identifikačným číslom VIN ale aj výrobným štítkom. Ten obsahuje dôležité informácie o vozidle:
- názov výrobcu,
- úplné číslo typového schválenia vozidla,
- identifikačné číslo vozidla,
- technicky prípustná maximálna celková hmotnosť,
- technicky prípustná maximálna hmotnosť jazdnej súpravy,
- technicky prípustná maximálna hmotnosť na každú nápravu, uvedenú v poradí spredu dozadu.
Štítok musí byť pevne pripevnený na viditeľnom a ľahko prístupnom mieste auta, ktoré sa pri používaní nevymieňa.
Všetky údaje na výrobnom štítku (na obrázku) musia byť zhodné s údajmi uvedenými v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze.
Ako získať výrobný štítok
Ak zistíte, že výrobný štítok na vozidle chýba, je poškodený, nečitateľný, alebo je na automobile zle upevnený, mali by ste sa obrátiť na výrobcu vozidla, alebo zástupcu výrobcu vozidla na Slovensku. Požiadajte ich o vydanie duplikátu štítku.
V prípade, že na vozidlo nie je možné vyrobiť duplikát, alebo auto bolo vyrobené pre zahraničný trh bez výrobného štítku, mali by ste o tom dostať potvrdenie od výrobcu vozidla alebo jeho zástupcu na Slovensku.
Následne požiadajte Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja o udelenie výnimky, ktorá umožní, že auto nemusí byť označené výrobným štítkom. Argumentovať budete získaným potvrdením.
Súčasťou žiadosti o povolenie výnimky je aj absolvovanie kontroly originality vozidla. Originál odborného posudku o kontrole originality vozidla nemôže byť starší ako 15 dní.
Kedy výrobný štítok na aute chýba
Výrobný štítok môže na vozidle chýbať z viacerých dôvodov. Napríklad,
- ak bolo auto určené na zošrotovanie,
- ak havarovalo, alebo
- z dôvodu zatopenia.
V takýchto prípadoch odníme kompetentná autorita výrobný štítok, aby sa vozidlo už viac nedostalo do premávky na cestných komunikáciách.
"Na internetových diskusiách mnohí „odborníci“ radia, ako získať výrobný štítok nelegálnou cestou. Nie je problém nájsť inzeráty ponúkajúce výrobu štítkov na všetky druhy automobilov. Kto ale falšuje, či pozmení okrem iných identifikátorov vozidla aj výrobný štítok, dopúšťa sa trestného činu," varuje Miroslav Strelec.
Za falšovanie výrobného štítku je až trojročné väzenie. To isté platí aj v prípade, keď falšovateľ použije ako pravý výrobný štítok štítok z iného motorového vozidla.