Nedávno sme vás informovali o prípade čitateľa Miroslava, ktorého pre porušenie pravidiel iným človekom nútil zákon zaplatiť škodu za haváriu, a to aj napriek tomu, že si platil povinné zmluvné poistenie (PZP).
Toto poistenie si musí platiť každý, kto je držiteľom vozidla. Štát takto chráni vodičov pred škodami, ktoré by v prípade havárie mohli spôsobiť iným.
Zároveň však zákon núti držiteľov vozidiel k nespravodlivosti a zbavuje zodpovednosti vinníka.
Miroslav si kúpil ojazdené auto. Poistil ho v poisťovni Wüstenrot. V čase, keď spôsobiil haváriu, si PZP platil rok a pol. Dúfal, že náhradu škody preplatí jeho poisťovňa. Dočkal sa však výpovede zmluvy.
Poisťovňa za Miroslava odmietla zaplatiť. Zároveň tvrdí, že jeho zmluva o PZP je od začiatku neplatná. Miroslav sa tak dostal do situácie, keď by musel zaplatiť poškodenému z vlastného vrecka.
Mal smolu, lebo si auto kúpil od neplatiča poistky.
Zákon je na strane poisťovne
Wüstenrot sa odvolával na zákon o povinnom zmluvnom poistení. V ňom sa píše, že ak niekto neplatí poistku, poisťovňa mu zruší zmluvu. Zároveň je neplatič povinný poistiť sa do konca poistného obdobia v tej istej poisťovni. Ak by sa poistil inde, jeho PZP by bolo neplatné.
Zákon je však napísaný tak, že to platí nielen na neplatiča, ale na každého, kto by si kúpil od neplatiča auto v čase, keď bol neplatič povinný sa poistiť v poisťovni, ktorej neuhradil poistku.
A keďže Miroslav poistil svoje auto v inej poisťovni, ako mu prikazoval zákon, jeho zmluva o PZP s Wüstenrotom bola od začiatku neplatná.
Podľa Miroslava to potvrdila aj sudkyňa a prehral tak súdny spor s poisťovňou.
Za Miroslava nakoniec škodu zaplatí poisťovňa
Po zverejnení článku "Zákon trestá za chyby iných. Platil poistku, no škodu uhradí celú" sa však situácia pre Miroslava zmenila.
Daniela Vlčková z poisťovne Wüstenrot nám napísala:
"I v prípade, ak rozhodnutie súdu bude v neprospech pána Miroslava, Wüstenrot poisťovňa zmierni tvrdosť platného zákona mimoriadnym plnením v jeho prospech, tak ako keby jeho poistná zmluva bola uzavretá platne. Pre tento postup sa poisťovňa rozhodla z dôvodu, že pán Miroslav dobromyseľne urobil všetko pre splnenie svojich povinností vyplývajúcich zo zákonnej úpravy povinného zmluvného poistenia, vrátane povinnosti platiť poistné."
Miroslav nám potvrdil, že právnik poisťovne sa mu už ozval.
"Sú ochotní všetko vziať na seba, preplatiť všetky výlohy a sumu za škodu, bez ohľadu na rozsudok. Takže momentálne čakám na doručenie rozsudku. Až príde, mám im dať vedieť, aby sme sa dohodli. Akurát na súde im to neskutočne trvá. Už to je 2 mesiace od rozsudku a ešte nič nedošlo," napísal Miroslav.
Ak by mu poisťovňa nevyšla v ústrety, jedinou jeho možnosťou by po prehratom súde s poisťovňou a zaplatení škody mohla byť už len žaloba na predchádzajúceho majiteľa vozidla.
Len poslanci môžu zmeniť nespravodlivý zákon
Miroslav si môže vydýchnuť. No na Slovensku stále jazdí približne 160-tisíc vozidiel bez PZP.
Nikto nevie, koľko z nich ich majitelia predávajú za rovnakých okolností, aké sa stali Miroslavovi. Neexistujú ani štatistiky o tom, koľko je takých, ako Miroslav, no ešte o svojom probléme netušia, keďže nehodu nespôsobili.
Nie každá poisťovňa bude vždy pristupovať ku svojim klientom rovnako, ako to nakoniec zažil Miroslav.
Aby sa do podobných problémov nikto ďalší nedostal, oslovili sme aj poslancov Národnej rady. Požiadali sme ich, aby v parlamente navrhli a presadili zmenu zákona o povinnom zmluvnom poistení.