Adrian: "Ak vodič auta používa na jazdu BUS-pruh, dostane pokutu. Vodič autobusu ale nedostane pokutu, ak používa riadny jazdný pruh, pričom vedľa má ten svoj vyhradený. Je to častá situácia v Bratislave na Pražskej-Brnianskej. Prečo? Veď ak má vyhradený pruh, tak by sa mal pohybovať v ňom a nie v riadnom jazdnom pruhu."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Zákon o cestnej premávke myslí aj na vozidlá, ktoré majú vytvorený vyhradený jazdný pruh. Píše sa v ňom: "Vodiči vozidiel, pre ktorých je vyhradený jazdný pruh určený, sú povinní vyhradený jazdný pruh použiť prednostne."
V prípade, že by toto pravidlo nerešpektovali, riskovali by pokutu do 50 eur.
Prednostne ale neznamená, že z vyhradeného pruhu nemôžu nikdy vyjsť. Často ich k tomu prinúti situácia na cestách. Napríklad musia odbočiť vľavo, alebo obísť prekážku premávky.
Autobusári využívajú medzery v kolónach
Neraz sa stane, najmä v čase hustej a spomalenej premávky, že autobus alebo trolejbus nezostane vo vyhradenom pruhu až po jeho koniec, ale zaradí sa do pruhu vľavo skôr. Využívajú voľnú medzeru v kolóne a skracujú si tak dobu strávenú v kolónach na minimum.
Občas sa totiž stane, že keď autobus či trolejbus príde na koniec vyhradeného pruhu, kde sa musí preradiť do "normálneho" jazdného pruhu, nikto ho nechce pustiť. Šoféri takto minimalizujú meškanie svojho spoja.
Takéto správanie autobusárov však vytvorili ostatní ponáhľajúci sa v nevyhradených pruhoch ignorovaním pravidla: "Ak vodič autobusu alebo trolejbusu vychádza z vyhradeného jazdného pruhu do priľahlého jazdného pruhu, vodič jazdiaci v tomto pruhu je povinný mu dať prednosť v jazde. Vodič autobusu alebo trolejbusu je pritom povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy a nesmie ohroziť vodičov ostatných vozidiel."
V prípade, že iní vodiči budú autobusom a trolejbusom vo vyhradených pruhoch dávať prednosť, veríme, že drvivá väčšina šoférov vozidiel MHD bude využívať vyhradený pruh na maximum.
Kto smie jazdiť vo vyhradenom jazdnom pruhu
Vyhradený jazdný pruh smú používať len vozidlá, pre ktoré je jazdný pruh vyhradený. Ak je ale pruh vyhradený pre vozidlá pravidelnej verejnej dopravy, môžu ho používať aj osobné taxislužby.
Iní vodiči smú vojsť do vyhradeného pruhu len
- pri obchádzaní,
- pri predchádzaní,
- pri odbočovaní,
- pri otáčaní,
- pri vchádzaní na cestu,
- ak to dovoľuje dopravná značka, alebo
- ak to vyžadujú mimoriadne okolnosti.