Bez vodičáku nesmiete šoférovať, aj keď ste skúšky spravili
Adam: "Priateľka nedávno urobila skúšky na vodičský preukaz. Nebola si istá, či môže šoférovať aj na základe potvrdenej Záväznej žiadosti o vydanie vodičského preukazu so zaplatenými kolkami. Pri jej podávaní sa na polícii teda opýtala, ako to je. Od policajtky dostala odpoveď: "Neviem, niektorí to uznávajú, iní nie"."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Vodič smie šoférovať len vtedy, ak má pri sebe predpísané doklady. Záväzná žiadosť o vydanie vodičáku takým dokladom nie je.
Ak by Adamova priateľka šoférovala bez vodičského preukazu, no vodičské oprávnenie by už mala udelené, riskovala by pokutu do 100 eur.
V prípade, že by nemala ešte udelené ani oprávnenie na šoférovanie vozidla, v ktorom by sedela za volantom, pokuta by sa mohla vyšplhať k 300 eurám a ešte by jej mohli pripojiť aj zákaz šoférovania až na dva roky.
Ako dlho jazdiť na skúškach z vodičáku
Maroš: "Definuje zákon o cestnej premávke maximálny čas poslednej skúšky v autoškole, teda v cestnej premávke? Dvakrát som nespravil skúšku a vždy som jazdil viac ako 35 minút. Niektorí kamaráti, čo už majú vodičák, robili poslednú časť skúšky iba 10 až 15 minút. Zdá sa mi nefér jazdiť tak dlho, lebo čím dlhšie jazdím, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že spravím nejakú banálnu chybu, za ktorú ma môžu vyhodiť."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Predpisy stanovujú, že na autocvičisku má skúška z jazdy na osobnom aute trvať najviac 10 minút. V cestnej premávke najmenej 25 minút.
Nie je teda v rozpore s pravidlami, ak Maroš jazdil na cestách počas skúšky aj viac ako 35 minút.
Počas skúšky komisár hodnotí to, či vodič:
- sleduje situáciu v cestnej premávke, najmä pokyny policajta a iných osôb oprávnených riadiť cestnú premávku, svetelné signály, dopravné značky a dopravné zariadenia,
- dbá na bezpečnosť cestujúcich vo vozidle a bezpečnosť iných účastníkov cestnej premávky,
- vedie motorové vozidlo tak, aby jazda bola šetrná k životnému prostrediu,
- dodržiava pravidlá cestnej premávky,
- je počas jazdy schopný včas, správne a bez zásahu inštruktora alebo skúšobného komisára reagovať na situáciu v cestnej premávke,
- preukáže predvídavosť vo vzťahu ku konaniu iných účastníkov cestnej premávky,
- zohľadňuje stav cesty, poveternostné podmienky, výkon, rozmery, hmotnosť vozidla a iné okolnosti, ktoré s vedením vozidla súvisia.
Žiadateľ o vodičské oprávnenie toho musí zvládnuť veľa. Aj banálna chyba však môže viesť na cestách k nepríjemným následkom. Preto je dôležité, aby bol adept na vodičák dobre pripravený a zvládol skúšku aj bez banálnych chýb.
V skutočnej premávke sa vás nikto nebude pýtať, ako dobre ovládate auto a pravidlá. To, čo teraz považujete za nepodstatné, sa môže skončiť aj tragickou dopravnou nehodou.
Preto musia byť skúšobní komisári prísni. Ak by takí neboli, na cesty by sa mohli dostať aj veľmi nebezpeční šoféri (niekedy to vyzerá tak, že takých na cestách jazdí veľmi veľa).
Otestujte sa ako na skúškach z vodičáku - cvičné testy >>