Brusel 21. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) dnes oficiálne varovala 10 členským štátov Európskej únie (EÚ) za to, že do aprílového termínu neprijali dôležitý zákon o recyklácii automobilov.
Ako informuje agentúra Reuters, EK tak spustila proces, na ktorého konci môže na Francúzsko, Belgicko, Luxembursko, Taliansko, Britániu, Írsko, Grécko, Španielsko, Portugalsko a Fínsko čakať pojednávanie na Európskom súdnom dvore. Tento zákon totiž stanovuje, že automobilky musia pokryť náklady na demontáž toxických súčastí zo starých vozidiel a na recykláciu väčšiny odpadu. Na európskych skládkach sa totiž každoročne ocitne deväť miliónov ton automobilového šrotu.
EK vo vyhlásení uvádza, že členské krajiny EÚ sa v roku 2000 dohodli na podstatnom sprísnení pravidiel o likvidácii odpadu, ktorý vzniká na konci životnosti motorových vozidiel. Upozorňuje, že štáty musia teraz splniť svoje povinnosti, politickú ochotu premeniť na činy a dokončiť národné zákony, potrebné na zavedenie nových pravidiel do života. Žiadosť komisie má formu opodstatnenej výhrady a v prípade jej nespokojnosti s odpoveďou členského štátu, môže rozhodnúť o žalobe na pôde Európskeho súdneho dvora, čo v konečnom dôsledku môže znamenať pokutu za každý deň, o ktorý sa odloží schválenie zákona.
Medzinárodný recyklačný úrad uvádza, že priemerné náklady na zošrotovanie automobilu na základe nových pravidiel dosahujú 50 až 100 EUR. Každý štát však musí rozhodnúť o spôsobe uplatnenia týchto zákonov a sumu, ktorú musí automobilka zaplatiť recyklačným podnikom. Niektoré krajiny plánujú použiť dlhoročný holandský model, kde sa dodatočné náklady za ekologicky prijateľnú recykláciu financujú poplatkom 45 EUR (43,77 USD), ktorý motoristi platia pri registrácii svojho automobilu.
(1 EUR = 41,863 SKK, 1 USD = 43,047 SKK)
* 1 sov