Michal: "Začalo nám snežiť a zase, ako každý rok, je tu zopár dobrákov, čo odpratávajú sneh z chodníka pred svojim domom rovno na cestu, kde z neho spravia súvislú vrstvu na celý jazdný pruh zhruba na 20 m dĺžky a cca 10 cm výšky.
Čo robiť, keďže podľa môjho názoru je to veľmi nebezpečné, keď to chlapík spravil večer a do rána to primrzne? On určite ráta s tým, že sa to roztopí, ale do rána je dlho a nešťastie sa stane rýchlo.
Čo s týmito nezodpovednými ľuďmi? Hlásiť to policajtom?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Zákon z roku 1961 prikazuje každému, kto vlastní nehnuteľnosť, aby udržiaval chodník susediaci s jeho nehnuteľnosťou schodný. Aj keď vám chodník nepatrí.
Prakticky to znamená, že ak nasneží, musíte odhrnúť sneh z chodníka pri vašom pozemku.
"Závady v schodnosti chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v súvisle zastavanom území a hraničí s cestou alebo miestnou komunikáciou, sú povinní bez prieťahov odstraňovať vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, pokiaľ tieto závady vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom," píše sa v zákone. V opačnom prípade zodpovedajú za spôsobenú škodu.
Aj keď je čistenie chodníka od snehu povinné, sneh nesmie skončiť na ceste. V zákone sa tiež píše, že "nikto nesmie svojou činnosťou ohrozovať diaľnicu, cestu alebo miestnu komunikáciu a premávku na nich, ani sťažovať ich údržbu."
V prípade, že by vám dokázali, ako odhadzujete sneh z chodníka na cestu, mohli by vám dať pokutu do 330 eur.
Tak, ako píše Michal, ak nahádžete sneh na cestu, môže sa to skončiť haváriou. A potom by ste museli platiť nielen pokutu, ale aj náhradu škody.