Predvianočné obdobie znamená pre väčšinu nakupovanie darčekov. Mnohí ich zháňajú v nákupných centrách, kde sa zvyčajne dopravia svojím autom.
"Na zaplnených parkoviskách sa ľahko môže stať, že pri parkovaní alebo vychádzaní z parkoviska narazíme do iného auta," upozornil Daniel Džobanik, hovorca prešovských krajských policajtov.
Môže sa to stať aj na parkoviskách na sídliskách, pri športových halách a podobne.
Čo po nehode urobiť
Nezabudnite, že ak už do nejakého auta ako vodič narazíte, musíte si splniť nasledovné povinnosti:
- bezodkladne zastaviť vozidlo,
- preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi udalosti v cestnej premávke,
- poskytnúť údaje o poistení vozidla,
- vyplniť a podpísať tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody (správa o nehode),
- zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky,
- urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.
Tieto povinnosti si musíte splniť aj v prípade, ak ste spôsobili nárazom svojho vozidla škodu človeku, ktorý sa nenachádza vo vozidle (napríklad na zaparkovanom aute).
Ešte pred tým ho ale musíte o vzniknutej škode bezodkladne upovedomiť. Nestačí však dať za stierač lístok s kontaktmi.
"Môžete využiť aj informačné služby nákupného centra, usporiadateľa kultúrno-spoločenského podujatia, prípadne iného podujatia kumulujúceho účastníkov cestnej premávky. Ak toto nie je možné zabezpečiť takýmto spôsobom, vyrozumenie takejto osoby zabezpečte prostredníctvom Policajného zboru na telefónnej linke 158," vysvetlil Džobanik.
Hrozí vysoká pokuta
Ak by ste ignorovali po kolízii povinnosti vyplývajúce zo zákona o cestnej premávke a odídete z miesta udalosti, razom sa aj z "ťukanca" stane havária.
Môžu vás potom obviniť z úteku z miesta nehody a potrestať pokutou až do 1 300 eur a zákazom šoférovania až do päť rokov.
Vypátrať vodiča, ktorý narazil do zaparkovaného auta, nie je veľmi náročné na parkoviskách, ktoré monitorujú bezpečnostné kamery. A aj svedkov na preplnených parkoviskách býva dosť.