Gabriel: "Predstavte si dve vozidlá na dvojpruhovej diaľnici v jednom smere mimo obce. S mojim vozidlom idem v pravom jazdnom pruhu rýchlosťou 120 km/h a v ľavom predbiehacom pruhu je červené vozidlo idúce rýchlosťou 90 km/h. Na diaľnici sa nenachádza žiadne ďalšie vozidlo.
Červené vozidlo nikoho nepredbieha a ani neobieha prekážku. Podľa mňa sa stáva prekážkou cestnej premávky, takže dané vozidlo môžem pri neporušení predpisov o rýchlosti a bezpečnom odstupe obísť aj z pravej strany."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Prekážkou cestnej premávky je podľa zákona všetko, čo môže ohroziť alebo obmedziť jazdu vozidiel a pohyb chodcov.
"Neobmedzením sa rozumie povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby inému účastníkovi cestnej premávky neprekážal," uvádzajú predpisy.
Zo zákona o cestnej premávke tiež vyplýva, že vodič, ktorý jazdí, jeho vozidlo nemá poruchu a neporušuje dopravné pravidlá, nemôže obmedzovať cestnú premávku.
Tým, že vodič jazdí pomaly v ľavom pruhu, nikoho neohrozí. Určite ale obmedzí, pretože zablokuje jediný jazdný pruh určený na predchádzanie. Predísť zľava ho nie je možné a sprava sa to nesmie.
Jazda v pravom pruhu na diaľnici D1 nemôže byť predbiehanímČítajte
Na viacpruhových cestách v jednom smere mimo obce sa na jazdu používa pravý pruh. Ďalšie sú určené na predchádzanie, obchádzanie, odbočovanie a otáčanie.
Ak sa vodič vyberie do ľavého z dvoch jazdných pruhov diaľnice bez toho, aby mal na to zákonný dôvod, porušuje predpisy a stáva sa z neho prekážka cestnej premávky.
Prekážku cestnej premávky môžete obísť, ak pritom nikoho neohrozíte.
Pomalšie vozidlo v ľavom jazdnom pruhu dvojpruhovej diaľnice v jednom smere mimo obce teda smiete obísť ako prekážku cestnej premávky. Prakticky to znamená pokračovať v jazde v pravom jazdnom pruhu.
Martin: "Ako má človek jazdiť na diaľnici medzi Trnavou a Bratislavou v úsekoch, kde je v pravom pruhu znížená rýchlosť na 90 km/h, keď nikoho nepredbieha ani neobieha? Diaľnica je voľná, široko ďaleko nikde nikoho, idem povolených 110 km/h."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Kým sa nezmenia predpisy alebo dopravné značenie v úseku, vodič má jedinú možnosť. Ísť v pravom jazdnom pruhu a znížiť rýchlosť na predpísanú.
V opačnom prípade riskuje pokutu za prekročenie rýchlosti, ak by rýchlosť neznížil. Ak by prešiel do stredného pruhu, no nepredbiehal by a ani neobchádzal, aj to by bol priestupok.