Zima kladie omnoho väčšie nároky na vodičské umenie, technický stav vozidla a aj jeho výbavu. Nízke teploty, sneh, ľad a nedostatok svetla sú najčastejšími prekážkami, s ktorými sa vodiči v zime stretávajú.
Mnohým problémom sa dá predísť už počas prípravy vozidla pred jazdou.
Samozrejmosťou sú zimné pneumatiky, nemrznúca kvapalina v nádržke ostrekovača a preskúšanie akumulátora. To ale nie je všetko.
1.Ak jazdíte na naftu, tankujte plnú nádrž
Majitelia automobilov so vznetovými motormi by mali tankovať plnú nádrž nafty. Tá sa od polovice novembra predáva na čerpacích staniciach povinne v zimnej kvalite.
Zimná nafta garantuje bezpečnú jazdu minimálne do mínus 20°C.
Tí, ktorí ročne najazdia málo kilometrov, by mali do nádrže pridať vhodné zimné multifunkčné aditívum a nádrž dotankovať, aby sa prídavok s naftou dokonale premiešal.
Arktickú naftu triedy 2 do mínus 32°C sa oplatí tankovať, až keď teploty klesnú hlboko.
2.Škrabka na ľad, metlička a lopatka
Samozrejmosťou v základnej zimnej výbave sú škrabka na ľad a metlička. V úložnom priestore auta by v zimných mesiacoch nemala chýbať ani lopatka. Aj rukavice sa zídu.
Aj vrece s hrubým pieskom môže pomôcť, ak sa budete chcieť rozbehnúť na zľadovatenej ceste. Ak nemáte piesok, môže vám pomôcť napríklad aj kus starého koberca.
Mimochodom, vedeli ste, že počas jednej hodiny intenzívneho odpratávania snehu z auta môže váš organizmus spáliť až 1800 kJ, čo sa takmer rovná pol hodine posilňovania vo fitnes centre?
Určite nikdy nejazdite so zamrznutými oknami a snehom na streche. Riskujete dopravnú nehodu alebo pokutu od policajtov.
3.Silikón na tesnenie dverí
Aby ste zabránili zamŕzaniu dverí, naneste na tesnenie dverí vrstvu silikónu alebo iného ochranného prípravku. Do zámkov nastriekajte špeciálny olej, ktorý z nich odvedie vlhkosť a zabráni zamrznutiu.
4.Majte v aute baterku
V žiadnom aute by nemalo chýbať fungujúce svetlo. Tma prichádza skôr a nikdy neviete, kedy budete potrebovať niečo riešiť po zotmení.
Väčšina vodičov dáva prednosť takzvanej čelovke, ktorá umožňuje mať obe ruky voľné. Vhodným pomocníkom sú aj najmodernejšie LED svietidlá na ručné dobíjanie. Baterky sa totiž v zime rýchlo vybíjajú.
5.Snehové reťaze
V zime majte v aute aj snehové reťaze. Viete ich ale správne nasadiť? Vyskúšajte si ich montáž už doma. Keď ich budete skutočne potrebovať, pôjde vám to oveľa jednoduchšie.
Reťaze nasadzujte zásadne na parkovisku pred stúpaním, nie až v hlbokom snehu.
6.Štartovacie káble a ťažné lano
Spoľahlivou poistkou pre všetky prípady sú štartovacie káble a ťažné lano. Oboje je užitočné mať v aute stále, bez ohľadu na ročné obdobie.
Najmä pri novších autách si zistite, kam zaskrutkovať oko pre ťažné lano a presvedčiť sa, či ho naozaj v aute máte.
7.Teplé oblečenie, nápoje a mobil
Na dlhšie cesty je vhodné zobrať si doplnkové teplé oblečenie a deku. To vás v prípade potreby ochráni pred mrazom.
Pomôže aj termoska s teplým nápojom alebo aspoň voda na pitie vo fľaši. Nikdy neviete, koľko hodín strávite na ceste počas snehovej kalamity.
Z rovnakého dôvodu dbajte na to, aby ste mali v nádrži vždy dostatočnú rezervu paliva.
Vhodné je mať pri sebe aj čo najviac nabitý mobilný telefón, aby ste si vedeli privolať pomoc. S autonabíjačkou si ho viete dobíjať aj počas cesty.
zdroj: TS Slovnaft