ak sa v obci pohybujú po krajnici alebo po okraji vozovky. Za zníženej viditeľnosti musia mať na sebe reflexné prvky alebo reflexný bezpečnostný odev.
Doteraz museli byť chodci takto viditeľní iba mimo obce.
"Zmeny si vyžiadal aj vývoj dopravnej nehodovosti s ťažkými následkami pre chodcov. Táto skupina účastníkov v cestnej premávke je najzraniteľnejšia," uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.
Cieľom polície nie je chodcov pokutovať
Ako dodala, v prípade, že chodci nebudú mať povinné reflexné prvky, môžu dostať pokutu až 50 eur, v správnom konaní do 100 eur.
Cieľom polície nie je podľa Baloghovej chodcov pokutovať, ale naučiť ich chrániť si vlastný život a zdravie.
"Je veľmi dôležité, aby bol chodec na ceste viditeľný. Takým sa stáva práve vďaka reflexným prvkom, ktoré odrážajú svetlo. Ak skombinuje nápadnú farbu odevu s reflexnými prvkami, bude omnoho viditeľnejším a zvýši tak svoju bezpečnosť," poznamenala hovorkyňa.
S reflexnými prvkami uvidia vodiči chodcov na ceste skôr
Reflexnými prvkami sú napríklad reflexná vesta, reflexné pásky. Pomôže aj rôzne osvetlenie na ruku, na nohy, na čiapke, prilbe.
Dôležité je, aby boli reflexné prvky viditeľné a nezakrývali ich ďalšie vrstvy oblečenia, prípadne prenášaná batožina.
Reflexné prvky zvyšujú viditeľnosť približne na 200 metrov, čo je už vzdialenosť, pri ktorej si vodič chodca všimne a stihne adekvátne zareagovať.
"Podľa odborníkov na problematiku cestnej dopravy, skúseností z vyspelých európskych štátov a aj na základe štatistík za posledných päť rokov na našich cestách používanie reflexných prvkov dokáže znížiť úmrtnosť v cestnej premávke o 40 až 50 percent," dodala hovorkyňa.