Praha 27.októbra (TASR) - Asi dve stovky odborárov v piatok demonštrovali pred sídlom vedenia českej automobilky Škoda Auto v meste Mladá Boleslav. "Dôvodom našej akcie je dlhodobá nejasnosť, ktorá sa dotýka perspektívy firmy Škoda," povedal hovorca odborárov Jaromír Cvrček.
Obavy odborárov o budúcnosť podniku súvisia so zmenami, ktoré v rámci novej stratégie chystá materský koncern Volkswagen (VW). "Až doteraz sme boli kŕmení informáciami, že v Škode Auto sa nebudú nikdy vyrábať lacné autá. V súčasnosti je ale situácia iná," uviedol J. Cvrček. Ohrozený je podľa odborárov napríklad model Superb, ktorého výroba sa naplno rozbehla v modernizovanom závode v Kvasinách iba tento rok.
Pre sídlom firmy za piskotu, trúbenia a zvukov sirén nastúpili vedúci dielenských rád zo závodov v Mladej Boleslavi, Vrchlabí i Kvasinách. Rečníci kritizovali predovšetkým v stredu zverejnené vízie šéfov koncernu VW. Podľa nich koncern do budúcnosti neráta s perspektívou rozvíjania modelu veľkej limuzíny typu Superb v Škode. Naopak, česká automobilka by sa mala zrejme sústrediť na výrobu menších a horšie vybavených vozidiel. Zároveň by sa podľa tejto stratégie mala zamerať predovšetkým na stredoeurópske a východoeurópske trhy.
Šéf firmy Vratislav Kulhánek to odmieta. "Všetky tri modely, ktoré dnes firma vyrába, sa budú robiť naďalej a budú mať svojich nasledovníkov," povedal V. Kulhánek. Odmietol zároveň informácie o zmene stratégie automobilky. "Na plánoch firmy so súčasnými modelmi sa nič nemení. Octavia sa má vyrábať do roku 2004, keď ju nahradí nasledovník, ktorý je už dnes vyskúšaný," vyhlásil riaditeľ. Výroba fabie podľa neho skončí v roku 2006 a už dnes je tiež isté, že na jej miesto nastúpi nový model. O jeho podobe sa iba rokuje, ale rozhodne by nemalo ísť o žiadne malé a nekvalitné vozidlo. Superb sa podľa V. Kulhánka bude vyrábať do roku 2007 a aj v tejto triede bude mať nasledovníka.
Odborári sa napriek tomu obávajú radu zmien a ohrozenia celkovej perspektívy podniku. Ten doteraz predstavuje najväčšieho exportéra medzi českými firmami a zároveň pilier zamestnanosti nielen na Mladoboleslavsku.
"Sme dnes zatiaľ ešte lacní, ale nie sme hlúpi!" alebo "Nechceme vyrábať trabanty!" a ďalšie podobné heslá bolo počuť z úst odborárov pod oknami sídla firmy. Odborári tak usporiadali doteraz najhlasnejší prejav nesúhlasu v novodobých dejinách automobilky. "Nechceme, aby sa fabrika stala iba obslužnou firmou koncernu," povedal J. Cvrček.
Obavy odborárov potvrdzujú i presuny v posledných týždňoch a mesiacoch. Firma musela prepúšťať zahraničných robotníkov, pretože kvôli zníženému odbytu musela obmedziť výrobu fabie i superbu. Podľa J. Cvrčka je preto reálna obava, že čoskoro dôjde aj na kmeňových zamestnancov.
Ako uviedol V. Kulhánek, prepúšťanie kmeňových zamestnancov nehrozí, kým sa bude trh vyvíjať prinajmenšom podobne ako tento rok. V roku 2002 firma predá zhruba 445 000 vozidiel, teda asi o 15 000 menej ako vlani. Spôsobili to podľa V. Kulhánka problémy s povodňami a silnou korunou i prepad na trhu. Informoval o tom český denník Právo.
* gl