Vláda Dmitrija Medvedeva sa zatiaľ márne pokúša znížiť ceny pohonných látok.
Inflácia a snahy ropných spoločností dosahovať zisky aj na ruskom trhu tlačia ceny ropných produktov stále vyššie. Ešte stále však nedosahujú európsku úroveň.
Vrátane všetkých daní sú ceny na čerpacích staniciach na úrovni 80 centov za liter.
Rusi sa obávajú prudkého nárastu cien. Hovorí sa o tohtoročnom, až 15-percentnom raste. Príčina sa môže skrývať v raste daní z ťažby nerastných surovín a paradoxne aj v znížení exportných daní z ropy a ropných produktov.
Na prudký nárast cien zatiaľ nie je dôvod
Odborníci, ktorých internetový portál Ruska gazeta oslovil, však pochybujú, že cena motorových palív prekročí úroveň inflácie.
Aj v roku 2013 sa objavili prognózy, podľa ktorých mali ceny prudko narásť. Nakoniec však ceny rástli do výšky inflácie. Tá vytlačila ceny benzínov o 5,7% oproti roku 2012.
Pokiaľ by v budúcnosti nedošlo k prudkému poklesu cien ropy a výraznej devalvácii rubľa, potom sa rast ustáli na úrovni inflácie, možno s jedno až dvojpercentným navýšením.
Potvrdzuje to aj Rosstat, ktorý v januári nezaznamenal nárast spotrebiteľských cien. Okrem toho štát vytvoril dostatočné rezervy v rafinériách a tieto zásoby nedovolia cenám silne rozkývať trh.
Ropné spoločnosti v Rusku radšej exportujú
To, že rast cien v Rusku bude, podporuje aj to, že v prvej polovici februára rafinérie uzatvárajú nové kontrakty na dodávky ropy.
Spotreba v krajinách, kam ruské ropné spoločnosti tradične exportujú svoje výrobky, rastie. Dá sa teda očakávať presun hotových produktov do exportnej roviny a znižovanie dodávok na ruský trh.
Navyše aj ceny vo veľkoobchode vzrástli o 4 až 6 %. K nárastu teda určite dôjde, nie však k 15-percentnému skoku.
Ruská vláda chce mať trh pohonných látok pod kontrolou
Z chaotického a nevypočitateľného trhu sa ruská vláda snaží vytvoriť civilizovaný, predpovedateľný a teda aj ovládateľný systém.
Ruský federálny protimonopolný úrad v spolupráci s Ministerstvom energetiky sa pokúša zaviesť povinné rezervy ropných produktov, určených pre ruský trh a zaviazať ropných gigantov, aby zverejňovali informácie o týchto zásobách na internete.
Zdroj: rg.ru