Stáčanie kilometrov by podľa poslancov za KDH malo byť trestným činom. Chcú trestať neautorizovanú a nedovolenú činnosť falšovania a pozmeňovania počítadiel najazdených kilometrov (odometrov). Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten, kto vyhotoví, zaobstará sebe alebo inej osobe technické prostriedky v úmysle sfalšovať alebo pozmeniť meranie počítadla najazdených kilometrov, ktorým je vybavené motorové vozidlo.
Podľa návrhu poslancov môže byť potrestaný aj ten, kto vyhotoví, zaobstará sebe alebo postúpi inej osobe počítačové programy, ktorých účelom je falšovanie stavu najazdených kilometrov.
Návrh poslancov
na trestanie stáčania km
(1) Kto falšuje alebo pozmení identifikačné číslo motorového vozidla, výrobné číslo motora motorového vozidla, výrobný štítok motorového vozidla alebo výrobné číslo súčastí motorového vozidla alebo použije ako pravé identifikačné číslo, výrobné číslo motora motorového vozidla, výrobný štítok alebo výrobné číslo súčastí motorového vozidla iného motorového vozidla, alebo akýmkoľvek spôsobom falšuje alebo pozmení meranie počítadla najazdených kilometrov, ktorým je vybavené motorové vozidlo potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
Prečo treba trestať stáčanie
Počet najazdených kilometrov je dôležitý údaj, ktorý má veľký vplyv na rozhodnutie o výslednej cene ojazdeného vozidla. Je to aj ukazovateľ technického stavu vozidla.
Podvodníci sa snažia znižovaním počtu najazdených kilometrov oklamať kupujúceho a zvýšiť svoj zisk.
"Podľa neoverených odhadov sa na Slovensku predá 30 až 60 percent ojazdených automobilov, ktoré majú zmanipulované údaje odometrov," argumentujú poslanci kresťanských demokratov.
Snaha nie je nová
Aktuálny návrh nie je nový. Kresťanskí demokrati sa už o trestnoprávne postihovanie stáčania kilometrov pokúšali v septembri 2013, no parlament návrh neschválil. Pred nimi sa o podobnú úpravu neúspešne snažili poslanci za SNS.
Snaha poslancov je podľa nás chvályhodná, no zároveň zbytočná. Zákony máme dostatočné.
Je však takmer nemožné odhaliť toho, kto stočil kilometre. V tom žiadna úprava predpisov nepomôže.
Pozmeňovanie údajov nepomôže
Poslanci upozorňujú, že Trestný zákon obsahuje falšovanie a pozmeňovanie identifikačných údajov motorového vozidla. Postihuje ale len tých, ktorí falšujú alebo pozmeňujú
identifikačné číslo motorového vozidla,
výrobné číslo motora motorového vozidla,
výrobný štítok motorového vozidla, alebo
výrobné číslo súčastí motorového vozidla.
Údaj o stave najazdených kilometrov na odometri však nie je identifikačným údajom motorového vozidla. Preto podľa poslancov nie je možné potrestať stáčanie kilometrov.
Stáčanie kilometrov je podvodom
Trestný čin
Podvod
Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
V Trestnom zákone je aj paragraf, pomocou ktorého možno trestať podvody. Stáčanie kilometrov je typickým podvodom, pri ktorom podvodník uvedie kupujúceho do omylu a spôsobí mu škodu.
Kupujúci ojazdeného auta so stočenými kilometrami vždy zaplatí za auto viac, než by platil, ak by auto nemalo stočené kilometre.
Nech by sme trestali podvodníkov stáčajúcich kilometre podľa návrhu kresťanských demokratov alebo podľa existujúceho trestného činu podvodu, nevyrieši to problém.
Určiť toho, kto stočil kilometre, je mimoriadne náročné. Predajca auta so stočenými kilometrami nemusí byť automaticky ten, kto kilometre stočil. A ak neexistujú svedkovia, videozáznam, alebo podvodníka neprichytia priamo pri čine, je prakticky nemožné dolapiť vinníka.
Podvodníci vedia stočiť kilometre prakticky za okamih a nerobia to na očiach verejnosti. Preto je tak ťažké ich odhaliť. To je dôvod, prečo sa snaha poslancov javí ako zbytočná.
Najväčšou pomocou v boji proti stáčaniu kilometrov by bol zásah výrobcov áut do systémov vozidiel tak, aby sa neoplatilo stáčať najazdené kilometre.