Vladislav: "Dostal som od mestskej polície v Revúcej pokutu za priestupok za vstup do zákazu vjazdu. Bol som odviesť kamaráta do nemocnice na operáciu. Mal bolesti.
Neďaleké parkovisko bolo ako vždy v pondelok úplne plné a ľudia parkovali aj na okolitých uliciach. Chcel som ho teda odviezť čo najbližšie ku vchodu. Samozrejme, že som dbal na to, aby som neblokoval prístup sanitkám. Zastal som na parkovisku pre zamestnancov len na pár sekúnd, aby mohol kamarát vystúpiť.
Ak by som dostal pokutu za zákaz zastavenia, tak to rešpektujem. Dostal som ale pokutu za zákaz vjazdu, ktorý sa týka všetkých ľudí okrem zamestnancov nemocnice. To však považujem za nezákonné.
Človek predsa musí mať možnosť v záujme ochrany života a zdravia dopraviť zranenú či chorú osobu čo najbližšie k nemocnici.
Samozrejme, to nebol tento prípad, kamarát nezomieral. Sám som ale v detstve zažil situáciu, keď ma museli odviezť až pred vchod. Okamžite som kontaktoval nemocnicu v Revúcej a opýtal som sa ich, či by ma pustili dnu, pokiaľ som viezol pacienta a jeho stav to vyžadoval. Zakaždým by mi umožnili vstup. Nikto mi to vraj nemôže zakázať.
Porušuje tá osadená značka (na fotke v kruhu) zákon?
To, že mal mestský policajt právo dať mi pokutu, je mi jasné, pretože vychádzal z tej značky. Preto ma zaujíma práve tá. Aj keď nie je 20 eur tak veľa peňazí, nemienim tupo prihliadať podobným absurdným situáciám, ktoré popierajú zdravý rozum.
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Nesúhlasíte s pokutou? Neplaťte ju na mieste
Ak nesúhlasíte s akoukoľvek blokovou pokutou, predpisy vám umožňujú odmietnuť ju zaplatiť na mieste. Vtedy sa spor posúva na dopravný inšpektorát.
Keď vás zastaví policajt, nie vždy máte dosť času na to, aby ste mu vedeli oponovať. Mnohí vtedy podľahnú emóciám a neraz zabudnú na akékoľvek argumenty, ktoré by im v spore mohli pomôcť.
Niekedy stačí, že policajt je neoblomný a nijaký argument ho nepresvedčí, aby vám nedal pokutu.
V správnom konaní na dopravnom inšpektoráte sa predkladajú dôkazy. Máte tiež možnosť pripraviť sa, aby ste dokázali argumentovať v prospech seba.
Vladislav nevyužil možnosť, ktorú mu dáva zákon o priestupkoch a zaplatil pokutu na mieste. Podľa predpisov tak súhlasil s tým, že porušil pravidlá a aj s výškou pokuty.
Mohli ho za priestupok len pokarhať
Mestskí policajti smeli Vladislava pokutovať na mieste až 50 eurami. Najvyšší trest za vjazd do zákazu vjazdu v správnom konaní je 100 eur.
V závislosti od okolností majú policajti oprávnenie nedať vodičovi za priestupok pokutu, ale ho pokarhať. Ak by sme boli na mieste mestských policajtov, zvolili by sme práve túto formu trestu.
Pomoc človeku, ktorý má bolesti, je podľa nás dostatočná poľahčujúca okolnosť. Chápeme ale aj mestských policajtov, ktorých skúsenosti s inými vodičmi mohli prinútiť byť nedôverčiví. Najmä ak na prvý pohľad nevidno, že pomáhate človeku, ktorý trpí.
V prípade, že by Vladislav suploval sanitku a pomáhal by zachrániť život či zdravie človeka v akútnom ohrození, porušenia dopravných pravidiel, pri ktorých by nikoho neohrozil, nie sú priestupkom.
Pokuty sa dávajú za priestupky, nie za porušenie dopravných pravidiel.
Sám Vladislav ale napísal, že jeho spolujazdec nebol v ohrození života. Preto nebolo nevyhnutné porušiť dopravné pravidlá. A preto mu mestskí policajti smeli dať pokutu, či už porušil zákaz vjazdu, alebo parkoval na vyhradenom mieste bez povolenia.
Značky treba rešpektovať
S dopravným značením môžeme nesúhlasiť, vodič je však povinný ho rešpektovať. V opačnom prípade riskuje pokutu, ako sa presvedčil Vladislav.
Ak máte o dopravnom značení pochybnosti, mali by ste sa obrátiť na správcu komunikácie alebo príslušný dopravný inšpektorát s podnetom na zmenu značenia.
Podľa nás značka Zákaz vjazdu s výnimkou pre zamestnancov nemocnice neporušuje žiadne pravidlá. Musel by ju tam umiestniť niekto iný ako správca a bez súhlasu dopravného inšpektorátu. Alebo by musela vyzerať inak, ako určujú prepisy.