Daždivé či zasnežené povrchy ciest prinášajú oveľa väčšiu pravdepodobnosť nehody. Na otvorenom priestranstve sa môže zmeniť mokrá cesta na zľadovatenú bez varovania najmä vtedy, ak sa teplota pohybuje okolo nuly a fúka studený vietor. Takéto nebezpečenstvo treba predvídať. Ľadový povrch čaká aj v oblastiach lesných tôní či pri vodných plochách. Ak je nepríjemná hmla, treba okrem zníženia rýchlosti pamätať aj na to, že pri nižších teplotách vytvára na vozovke poľadovicu. Tá si na autá brúsi zuby aj na mostoch. Recept: zimné pneumatiky, skúsenosť a najmä primeraná rýchlosť. Často priam slimačia!
Nezabudnite: pri nehode v hmle je najlepšie opustiť vozidlo, aby ste sa nestali obeťou nárazu vodiča za vami, ktorý to neubrzdí. Samozrejme, mimo vozovky a po rýchlom vykonaní všetkého nevyhnutného pre zviditeľnenie nehody.
Opatrnosť sa vypláca aj pri jazde na snehu. Zimné pneumatiky s dostatočnou hĺbkou dezénu nemá len samovrah, na lyžovačku si pribaľte snehové reťaze! V zahraničí môžu od vás takúto výbavu dokonca požadovať policajti.
Hlavné zásady pri jazde na snehu: prudko neakcelerovať, prudko nebrzdiť, volantom otáčať plynulo a hlavne predvídať. Ovládať vozidlo na klzkom povrchu sa dá naučiť na veľkej a bezpečnej ploche pokrytej snehom. Neváhajte, neľutujte čas a zapojte všetkých šoférujúcich členov rodiny! Takto získané skúsenosti sú v praxi neoceniteľné.
Trik na klzký povrch – pred samotným brzdením – jemný dotyk na brzdový pedál. Stačí na to, aby sa rozsvietili brzdové svetlá a upozornili vodiča za vami, že budete spomaľovať. Nutná podmienka: opäť predvídavosť a dostatočný odstup.
Naučiť sa jazdiť s rozumom a pomaly – prináša svoje ovocie. Okrem toho, že sa vyhnete nepríjemnostiam a na istý čas rozlúčke s poškodeným vozidlom, ušetríte si na klzkých zimných vozovkách aj mnohé „adrenalínové“ situácie.
Jazdiť s chladnou hlavou a časovou rezervou sa určite oplatí! (ben)