Kia Soul je auto určené pre mladú generáciu.
Vyniká dizajnom, ktorý sa nemusí všetkým páčiť. Nie je bežný a vytŕča z radu.
Mali sme možnosť zoznámiť sa s novou generáciou a vyskúšať si jej správanie na vidieckych cestách. Napokon, na vidieku sa Soul prvej generácie tešil pomerne veľkej obľube.
Inšpirovaný konceptom TracksterNa novom Soule nepoužili žiadne rovnaké časti dizajnu exteriéru z predchádzajúceho modelu, napriek tomu je auto ľahko identifikovateľné a ostáva samé sebou.
Soul prebral mnohé prvky z konceptu Trackster. Medzi ne patrí lichobežníkový spodný gril prednej masky, či predné svetlomety do hmly, ktoré sú však posunuté viac na okraj.
Zadné svetlá nám trochu pripomínajú predchádzajúcu generáciu Corsy, podobnosť sa stráca po ich rozsvietení.
Kufor a vnútorný priestor narástli minimálneNa jazdné vlastnosti na ceste má pozitívny vplyv zníženie karosérie o 10 mm, nárast rázvoru kolies o 20 mm pri rovnakom náraste celkovej dĺžky.
Rozšírenie Soulu oproti predchodcovi o 15 mm umožnilo rozšíriť otvor batožinového priestoru, ktorý narástol o nepodstatné štyri percentá na 354 litrov.
Po sklopení sedadiel ponúka Soul slušný 1367 litrový objem úžitkového priestoru. Naživo pôsobil kufor malým dojmom, čo bolo umocnené platom, ktoré sa po otvorení piatych dverí nezdvihne.
Ani po jeho vyklopení, či odstránení na nás batožinový priestor nespravil zvláštny dojem.
V reálnom živote v ňom väčšinou aj tak prevážame len vzduch a preto za oveľa dôležitejšie považujeme zväčšenie vnútorného priestoru oproti predchádzajúcej generácii.
Napriek zníženiu auta je v kabíne o niekoľko milimetrov väčší priestor na hlavu, nohy a plecia pre pasažierov sediacich vpredu.
Šofér má na výber medzi komfortnou a športovou charakteristikou nastavenia posilňovača riadenia.
Zaujal dizajnovými prvkami interiéruV interiéri nezaujal len osempalcový displej navigácie a pomerne veľký volant, ale hlavne niektoré dizajnové prvky. Napríklad výduchy klimatizácie so vstavanými reproduktormi, či na dotyk príjemný kožený povrch palubnej dosky.
Väčšina z toho bude dostupná zrejme iba vo vyššom stupni výbavy. Sme zvedaví ako vyzerá interiér základnej výbavy, ktorý sme nemali možnosť zhliadnuť.
Krátky priestor nám ostal aj na vyskúšanie multimediálneho systému. Po spárovaní telefónu sme tentoraz vyskúšali hlasové zadávanie príkazov.
Veľké prekvapenie prišlo po zadaní hlasového príkazu na vytočenie konkrétneho kontaktu z telefónu. Multimediálny systém nemal problém ani so slovenskými menami a s anglickou výslovnosťou ohlásil „call Ajvetka“.
Zaujímavým dizajnovým prvkom je skĺbenie výduchu klimatizácie a reproduktoru do jedného celku.
Ponúka iba dva motoryNový Soul vznikol na platforme modelu Ceed a až dve tretiny karosérie postavili z vysokopevnostnej a ultra vysokopevnostnej ocele.
Výsledkom je nárast torznej tuhosti, vďaka čomu môže mať Soul o dva centimetre rovnejšie predné stĺpiky a tým aj lepší výhľad z vozidla.
Ponuka motorov trochu zaostáva, pretože v novom Soule je zatiaľ na výber jeden benzínový a jeden dieselový motor s objemom 1,6 litra v kombinácii so šesťstupňovou manuálnou, alebo šesťstupňovou automatickou prevodovkou.
Na otázku, kedy príde Kia s menšími a úspornejšími motormi v súlade s dnešným trendom downsizingu neposkytli jej zástupcovia konkrétnu odpoveď, ale potvrdili, že sa tomuto trendu nevyhnú.
Počas prvej jazdy sme vyskúšali Soul s dieselovým agregátom, s maximálnym výkonom 95 kW a krútiacim momentom 260 Nm. Zatiaľ v kombinácii s manuálnou prevodovkou.
Zadné svetlá nám z väčšej vzdialenosti tvarom pripomínali minulú generáciu Corsy. Po rozsvietení podoba zmizla.
Ťah prichádza s nástupom krútiaceho momentuVýrobcom udávanú priemernú spotrebu 4,8 litra porovnáme s realitou tradične až počas testu, pretože krátka prvá jazda na to neposkytla dostatok priestoru.
O to viac sme preverili jazdné a dynamické vlastnosti auta. Nástup maximálneho krútiaceho momentu má Soul od 1900 otáčok, čo síce nie je vysoké číslo, ale pod touto úrovňou je pocitová výkonnostná diera a aj prázdne auto iba lenivo zrýchľuje.
Nevieme, či je to spôsobené nedostatkom výkonu, prípadne krútiaceho momentu, alebo nastavením charakteristiky plynového pedála v záujme šetrenia paliva.
V každom prípade, nutnosť podradiť pri predbiehaní, alebo jazde do kopca platí v Kii Soul s dieselovou pohonnou jednotkou dvojnásobne.
Po prekročení dvetisíc otáčok auto citeľne ožije a počuť aj mierny nárast hlučnosti pri akcelerácii. Nie je to však nič strašné a počas vyrovnanej jazdy je diesel pomerne tichý.
Z podvozka sme tiež nezaregistrovali žiadne nepríjemné zvuky. Jedine osemnásťpalcové kolesá, by sme vymenili za menšie s vyšším profilom pre lepší komfort a nižšiu hlučnosť.
Batožinový priestor pôsobí naživo malým dojmom, po sklopení operadiel poskytne 1367 litrový objem.
Stabilizačný systém ťahá Soul do zákrutyV zákrutách podával Soul lepšie výkony, ako sme od tohto typu auta čakali. Vozidlo sa síce najskôr typicky pre crossovery nahlo, ale potom poslušne a pomerne ostro zabočilo.
Tomu výrazne napomáhal stabilizačný systém, ktorý auto citeľne smeroval do zákruty. Nezabránil mu v tom ani ťažký naftový motor, či hlúpe stlačenie plynu takmer na podlahu pri prejazde ostrých pomalých serpentín.
Stabilizačný systém povolil len taký prenos krútiaceho momentu na kolesá, aby predná náprava nestrácala trakciu a pribrzdením zadného vnútorného kolesa nasmeroval Kiu do zákruty.
To urobilo z jazdných vlastností pozitívum napriek nakláňaniu auta a chýbajúcemu výkonu v nižších otáčkach.
Z testovacieho zápisníka na prvej jazdeznačka
Kia
model
Soul
motorizácia
U2 1,6 VGT
objem (cm 3)/ počet valcov
1582/4
výkon (kW (k))
95(128) pri 4000 otáčkach
krútiaci moment (Nm)
260 Nm v rozsahu 1900-2750 otáčok
dojmy z motora
nástup krútiaceho momentu tesne pod 2000 otáčok citeľne menil charakter dynamických vlastností, nad 2000 otáčok výrazné zlepšenie pružnosti, ale aj mierny nárast hlučnosti pri akcelerácii.
reakcia na plyn/štart stop
znovu záleží od otáčok motora/ má štart stop
prevodovka/ počet stupňov
šesťstupňový manuál
kvalita radenia
dobrý priemer
typ pohonu
predný náhon
rozmer a typ pneumatík
235/45 R18 Nexen Nblue HD
riadenie a vedenie stopy
stabilizačný systém citeľne natáča auto do zákruty; dieselový motor je na Kiu trochu ťažký, čo sa prejavuje na priečnych nerovnostiach náchylnosťou k prepruženiu; v zákrutách typický náklon pre crossover, ale potom vozidlo poslušne zahne
odhlučnenie podvozka
z podvozka nepočuť nepríjemné zvuky, pre lepší komfort a odhlučnenie odporúčame vyšší profil pneumatík
komfort podvozka
dobrý, filtruje nerovnosti, nakláňa sa
asistenčné systémy
automatické prepínanie diaľkových svetiel, asistent vybočenia z jazdného pruhu, parkovací asistent
výhľad od vodiča
dobrý, bez prekážok vo výhľade
posed za volantom
nastavovanie sedadla a volantu umožnilo nájsť si ideálnu polohu, predpokladáme, že ani vyšší šoféri nebudú mať problém s posedom
ovládacie prvky a navigácia
tempomat a rádio na volante, navigácia prostredníctvom osempalcového dotykového displeja
grafika displejov
dobrá grafika na osempalcovom displeji
nastupovanie dopredu a dozadu
bez výhrad, aj pre vyššie postavy
úžitková hodnota a bat. priestor
na pohľad malý batožinový priestor, plató sa nedvíha pri otvorení piatych dverí, dvojité dno
zameranie vozidla
mestský crossover, cieľovou skupinou je mladšia generácia, ponúka iný dizajn, ako je dnes bežný
celkový dojem
Kia vylepšila model Soul, ktorý má napriek extravagancii svoje miesto na trhu.