S najväčšou pravdepodobnosťou môžeme konštatovať príchod jari. Aj napriek tomu, že sa na to nemôžeme úplne spoľahnúť, je čas pripraviť vozidlo na teplé dni.
Podľa Róberta Hukela zo spoločnosti Škoda by dôkladná jarná údržba nemala pozostávať len z prezutia automobilu a štandardného vyčistenia.
Počasie môže prekvapiť hlavne v severných regiónoch
Je tu jar. Ničiť zimné pneumatiky v teplotách vyšších ako 5 až 7 stupňov Celzia je nie len neekonomické ale aj nebezpečnejšie.
Zimné pneumatiky sú povinné, ak je na ceste súvislá vrstva snehu, ľadu alebo poľadovica.
Veríme, že najmä v južných regiónoch Slovenska nás už jar pred kalamitou uchráni.
V severných okresoch by sme sa s prezúvaním ešte neponáhľali. Nočné a skoré ranné teploty tam môžu stále klesať hlboko pod 5°C. Zimná pneumatika bude na chladnej a vlhkej vozovke stále bezpečnejšia.
Pneumatiky na diskoch sa skladujú ľahšie
Vhodnejšie riešenie ako výmena zimných a letných pneumatík na tom istom disku, je výmena kompletných kolies. Významne sa tým znižuje nebezpečenstvo poškodenia pneumatík aj diskov.
Kompletné kolesá, ktoré sa práve nevyužívajú, môžete uskladniť napríklad aj v servisoch. Pokiaľ ich však chcete nechať v garáži či pivnici, naukladajte ich bokom na seba, uložte do stojanu alebo zaveste na stenu. Odporúčaný tlak vo vnútri uskladnených pneumatík je 1 bar (100 kPa).
Pneumatiky bez diskov nie je vhodné uskladňovať naukladané na seba, ale vedľa seba vo zvislej polohe. Nezabudnite ich však minimálne raz za mesiac pootočiť.
Prevencia je vždy lacnejšia
Odborníci zo Škody odporúčajú, na čo nezabudnúť pri príprave auta na jarnú prevádzku:
- Brzdy: Vždy treba skontrolovať funkčnosť brzdovej sústavy. Servis vám zmeria aj účinnosť bŕzd na zodpovedajúcom zariadení.
- Motor: Ďalším úkonom by mala byť kontrola tesnosti olejovej vane motora a prevodovky.
- Manžety: Zanedbaná kontrola stavu ochranných manžiet podvozkových častí, ako napríklad kĺbových hriadeľov a čapov, môže mať za následok poškodenie a netesnosť ochranných manžiet a následné poškodenie krytých častí.
- Podvozok: Pri kontrole podvozku odporúčame skontrolovať aj ochrannú vrstvu spodnej časti karosérie proti chemickým a mechanickým vplyvom, pretože počas prevádzky vozidla sa nedá úplne vylúčiť poškodenie tejto ochrannej vrstvy.
- Nápravy: Počas zimných mesiacov trpí náprava zvýšenou záťažou. Po nárazoch do veľkých jám môže dôjsť k zmene geometrie náprav, ktorá má vplyv na jazdné vlastnosti vozidla, ako aj na životnosť podvozkových častí vrátane pneumatík.
- Karoséria: Poškodenie antikoróznej ochrany karosérie ošetria v autorizovanom servise vhodnou opravárenskou technológiou. Drobné viditeľné poškodenia očistíme a opravíme špeciálnou lakovacou tyčinkou alebo lakom vo farbe karosérie.
- Žiarovky: Ak ste počas zimy vymieňali žiarovky vo svetlometoch, odporúčaná je aj kontrola ostatných žiaroviek a nastavenie stretávacích, diaľkových a prípadne aj hmlových svetiel. Zároveň skontrolujte aj náhradné žiarovky a poistky.
- Stierače: Tuhými mrazmi trpia aj gumičky stieračov, ktoré strácajú pružnosť a stávajú sa prakticky nefunkčnými. Ich stav odhalíte rýchlo sami. Výmena je rýchla a finančne nenáročná.
- Ostrekovače: Nemrznúcu zmes v ostrekovačoch treba vymeniť za kvapalinu určenú na letné obdobie, ktorá ľahšie odstraňuje organické nečistoty. Rovnako tak treba ošetriť trysky ostrekovačov od prípadných nečistôt.
- Pánty: Skontrolujte a namažte všetky pánty na dverách, kapote a veku batožinového priestoru, aby ste sa vyhli nepríjemným zvukom pri ich používaní.
- Klimatizácia: Znečistený systém klimatizácie môže mať neblahé účinky na zdravie, preto je dôležité venovať aj klimatizácii patričnú pozornosť. Výmenu filtrov a prečistenie klimatizácie odporúčame ponechať na odborníkov v servise.