Jaro: "Každodenne na tomto mieste parkuje nejaké auto. Nezriedka aj SUV, ktoré bráni prehľadu pri odbočovaní vpravo.
Keďže chodník je súčasťou križovatky a od nej treba zachovať odstup päť metrov a naviac je na danom mieste zastávka, volal som mestských policajtov. Tí prišli na miesto, no nijako nezasiahli a odišli.
Z toho usudzujem, že posúdili toto parkovanie ako legálne. Podľa mňa tu vodič porušuje hneď niekoľko predpisov. Je to na križovatke ulíc Kozia a Staromestská v Bratislave."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
To, že vodiči bežne parkujú tak, ako napísal Jaro, dokazuje aj záber Google Streetview (na konci článku).
Vodič vozidla, ktoré zaparkoval na odfotenom mieste, porušil jedno pravidlo parkovania.
Auto zaparkoval v križovatke. Nechal ho síce na chodníku, no chodník je súčasťou cesty. Križovatkou je kríženie, spájanie a rozpájanie ciest.
Pozrite si databázu nesprávne parkujúcich áut >>
Päť metrov pred aj päť metrov za Vodič nesmie parkovať v križovatke a ani vo vzdialenosti do 5 metrov pred ňou a rovnako tak ani do 5 metrov za ňou.
Akékoľvek zastavenie alebo státie na chodníku bezprostredne susediacom pri vozovke v mieste križovatky je zakázané, aj keď necháte chodcom voľnú časť chodníka širokú 1,5 metra.
Zvyčajne je to preto, aby vodiči v premávke nemali zhoršený výhľad do križovatky. Na odfotenom mieste ohrozuje zaparkované auto chodcov, ktorí chcú prejsť cez cestu na druhú stranu. Zároveň nútia vodičov v premávke byť oveľa viac opatrní, keďže bránia vodičom vo výhľade na jednu stranu priechodu pre chodcov.
Vozidlo zároveň parkovalo v lokalite blízko zastávky MHD. To ale v tomto prípade nie je priestupok. Na vozovke je vyznačený priestor zastávky. Vodiči tak nesmú parkovať len na tomto mieste alebo na nástupišti.
Polícia nepovedala, či uložila pokutu Vodič odfoteného vozidla smel dostať pokutu až 50 eur na mieste alebo do 100 eur na dopravnom inšpektoráte.
Privolaní mestskí policajti tiež smeli zabezpečiť vozidlu papuču alebo odťah správcom cesty alebo štátnou políciou.
V prípade, že nesprávne parkovanie nezaznamenali a neposúdili ako priestupok, porušili svoje povinnosti.
Keď sme sa spýtali na reakciu k spôsobu parkovania a k tomu, čo napísal Jaro o prístupe hliadky mestskej polície, Peter Pleva, hovorca Mestskej polície v Bratislave, nám odcitoval zákon bez vysvetlenia prístupu svojich kolegov:
"Parkovanie na chodníkoch upravuje § 52 ods. 2 zákona č. 8/2009 Z.z. - teda iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať, to neplatí ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m. Definícia križovatky je v tomto zákone uvedená v § 2 písm. j)."
Zväčšiť mapu