Ladislav: "Na dvoch náčrtkoch som sa pokúsil zobraziť dve reálne križovatky v stredne veľkom meste na Považí, ktoré je známe najmä výrobou pneumatík.
Na prvom náčrtku je znázornená križovatka, kde sa hlavne od hypermarketu vchádza na hlavnú cestu cez pripájací pruh. Preto vodiči použijú aj ľavú smerovku, aj keď na križovatke odbočujú vpravo.
Na druhom náčrtku je križovatka hlavnej cesty so šikmým pripojením vedľajšej cesty, pričom na hlavnej ceste je krajnica vyznačená prerušovanou čiarou aj priamo v križovatke. Tento fakt zvádza vodičov odbočujúcich z vedľajšej cesty vpravo, aby zapínali ľavú smerovku, ako keby vchádzali do vedľajšieho pruhu. A žiaľ tento úkon takto "učia" robiť aj niektorí učitelia autoškôl svojich žiakov.
Ako to je správne?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
![]() | ![]() |
Smerovky je potrebné používať, aby ste ostatných účastníkov cestnej premávky informovali o svojom úmysle. Ak by ste ich nezapínali, alebo používali v rozpore s tým, ako sa zachováte, mohli by ste spôsobiť aj dopravnú nehodu.
Na prvom obrázku vodiči najprv odbočujú vpravo do pripájacieho jazdného pruhu.
Počas odbočovania vpravo treba zapnúť smerovku vpravo. Ak by ste odbočovali vľavo, tak smerovku vľavo.
Keď sa vodič dostane do pripájacieho pruhu, musí zapnúť smerovku vľavo skôr, ako sa začne presúvať do susedného (priebežného) jazdného pruhu. Vyžadujú to predpisy o jazde v jazdných pruhoch.
Na druhom obrázku vidno križovatku tvaru Y. Vodič prichádza po ceste ktorá sa spája s ľavou cestou. Odbočuje vpravo.
Mnohých zvádza tvar križovatky zapnúť smerovku vľavo napriek smeru odbočenia. Napriek tomu, že tam nie je pripájací jazdný pruh.
Predpisy vyžadujú v prípade načrtnutom na druhom obrázku zapnúť práve smerovku vpravo. Opačná smerovka (vľavo) totiž informuje ostatných, že sa vodič chystá v križovatke odbočiť vľavo. So zapnutou smerovkou vľavo v takomto prípade môžete zároveň obmedziť plynulosť cestnej premávky.

Podľa dopravných pravidiel treba smerovky zapínať:
- pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého,
- pri obchádzaní prekážky, stojaceho vozidla, alebo chodca,
- pri predchádzaní iného vozidla,
- pred odbočovaním a počas neho,
- pri zachádzaní na okraj cesty,
- pri vychádzaní od okraja cesty alebo chodníka,
- pri výjazde z kruhového objazdu,
- pri akejkoľvek zmene smeru jazdy,
- pri vybočení zo smeru jazdy,
- ak si to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.