SME

Pozrite si bratislavský autosalón na fotografiách

V Inchebe nás zaujali havarované Škody, Hyundai Genesis, Jaguar F-Type a veľké kombi od Peugeotu.

(Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Koncept od Škody s názvom VisionC predstavený na ženevskom autosalóne púta pozornosť aj v Bratislave. Česká automobilka ostala aj v prípade štúdie verná karosérii typu liftback.

Bratislavský autosalón sa síce rozprestiera na relatívne malej ploche 38-tísíc metrov štvorcových, ale expozície svojim vzhľadom spĺňajú vyššie kritériá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi najvýznamnejšou štúdiou výstavy je koncept Škody s názvom VisionC. Zaujme aj prototyp Fordu Mondeo, či nový Hyundai Genesis, ktorý prezentuje schopnosti značky v oblasti technológií.

Príkladom toho je senzor množstva CO2 v kabíne pre udržanie bdelosti vodiča.

Rozbité Octavie opravili rôznym spôsobom

Medzi zaujímavosti patria aj dve Škody Octavie, ktoré absolvovali dve série crash testov. Po simulovaní prvého bočného nárazu obe autá putovali do servisu, kde ich opravili rôznym spôsobom.

Cieľom českého výrobcu je ukázať rozdiel v bezpečnosti áut pri správnej a nesprávnej oprave po nehode. A tak modré vozidlo opravili postupom odporúčaným automobilkou.

V prípade červeného modelu sa na oprave šetrilo a namiesto dodania nových náhradných dielov došlo k oprave pôvodných.

Spôsob opráv vidieť a cítiť pri náraze

Následne podstúpili obe autá druhý crash test s bočným nárazom v rýchlosti 50 km/h. Aj keď sme na prvý pohľad nenašli viditeľnú odlišnosť v poškodení áut, podľa údajov zo simulácie nastal výrazný rozdiel v ochrane posádok.

Zatiaľ čo cestujúci modrého vozidla by vyviazli s ľahkými zraneniami bez nutnosti hospitalizácie, vodič červeného auta by s 50 percentnou pravdepodobnosťou utrpel vážne poranenia hrudníka.

Pozrite sa na salón objektívom Tomáša Benedikoviča.

Hyundai Genesis prezentuje schopnosti značky v oblasti technológií, dizajnu, komfortu a pôžitku z jazdy. Ten si však v Európe vyskúša iba obmedzený počet z vybraného okruhu zákazníkov.

Interiér Genesisu nám v mnohom pripomínal prémiové značky, v ktorých sa konštruktéri Hyundaiu zjavne inšpirovali.

Pri vystavenej makete motora nám chýbal informačný leták, z ktorého by sa návštevníci dozvedeli viac.

Našou hviezdou autosalónu sa stal Jaguar F-Type R. Jeho päťlitrový motor produkuje výkon 404 kW a krútiaci moment 680 Nm.

Na autosalóne nájdete aj špeciál, na ktorom posádka našej redakcie preteká v rely.

Na slovenské pomery je najhorúcejšou premiérou Peugeot 308 SW.

Nová generácia Peugeotu 108 síce narástla do dĺžky o 3 cm, aj tak si však zachovala predpoklady pre agilné mestské auto.

Dizajnéri Toyoty Aygo kládli dôraz na individualizáciu. Zmena farebných kombinácií prvkov exteriéru a interiéru mení pohľad na dizajn auta.

Trojicu miniáut dopĺňa sesterský Citroen C1. Dizajn denných svetiel prebral po väčšom modeli DS3.

Š

Športové sedadlá, integrovaná bezpečnostná klietka a šesťbodové pásy predurčujú Opel Astra OPC EXTREME skôr k športovej jazde na okruhoch ako na sobotné nákupy.

Na prvý pohľad takmer nepozorovateľná odlišnosť v poškodení karosérie druhýkrát havarovaných Octavií, spaví rozdiel medzi ľahko a ťažko zranenou posádkou. Nesprávne po nehode opravená červená Octavia dopadla v následnom crash teste horšie v ochrane a bezpečnosti posádky.

Svetlá výška verzie Scout je oproti klasickej Octavii o 33 mm vyššia. Pohon všetkých kolies je sprostredkovaný medzinápravovou spojkou Haldex piatej generácie.

Podľa najnovšej reklamy sme sa aj my presvedčili, že je to skutočne nový Sportage.

Mercedes triedy V je lepší ako vyzerá. Vo vnútri ponúka komfort a techniku osobných automobilov nemeckého výrobcu.

Ford Mondeo si v podstate zachoval bočné proporcie karosérie, ale naživo pôsobí podstatne masívnejšie ako predchádzajúci model.

Volkswagen pri príležitosti zisku ocenenia Svetové auto roka 2013 obliekol víťazný model Golf do zlata.

Ku konkurencii na najbližšej rely Prešov pre Peugeot 208 R2 pribudne aj Ford Fiesta R2 s Martinom Koišom za volantom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu