Stanislav: "Je dopravná značka Zákaz zastavenia platná, aj keď je auto zaparkované na chodníku? V Michalovciach policajti značku zákaz zastavenia berú, akoby tam nebola, keď auto parkuje na chodníku. Toto čo tu píšem policajti aj verejne prehlasujú. Pokiaľ je to tak, napíšte, v ktorom zákone pod akým paragrafom sa o tom píše."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Značka zákazu zastavenia alebo státia by neplatila na chodníku len v prípade, že by predpisy obmedzili jej platnosť len na vozovku.
Chodník, rovnako ako vozovka, je podľa zákona o cestnej premávke súčasťou cesty.
Značka platí na ceste, nie len na vozovke
Vo všeobecnosti, akékoľvek dopravné značenie platí pre cestu ako takú, nielen pre vozovku. Definícia dopravnej značky to môže upresniť alebo zmeniť. To ale nie je prípad značky Zákaz zastavenia.
V zákone sa píše: "Dopravné značky upravujúce zastavenie alebo státie sa umiestňujú na tej strane cesty, na ktorú sa vzťahujú."
Vyhláška sa v súvislosti s jednosmerkami takisto odvoláva na platnosť značky Zákaz zastavenia na cestu a nie na vozovku.
"Zvislé dopravné značky upravujúce zákaz zastavenia alebo státia na jednosmernej ceste platia len pre tú stranu cesty, pri ktorej sú umiestnené."
K rozsahu platnosti sa definícia značiek obmedzila na tvrdenie: "Značka sa umiestňuje na miesto, kde sa platnosť zákazu začína."
Značka má prednosť pred všeobecnými pravidlami
Od čias, kedy na Slovensku dovolili vodičom parkovať na chodník aj bez toho, aby to dopravné značky dovolili, si zvykli parkovať aj na miestach za značkou zákazu zastavenia či státia.
Pocit beztrestnosti podporuje aj fakt, že policajti, či štátni alebo mestskí, zvyčajne ignorujú toto porušenie pravidiel pre nedostatok parkovacích miest v tej-ktorej lokalite.
A tak sa stáva, že ľudia hľadajú argumenty pre zaužívanú prax, aby im náhodou nehrozila pokuta.
Jedným z argumentov je, že stačí, ak vodič dodrží 1,5 metra voľnej šírky chodníka a na chodníku smie parkovať aj za značkou zákaz zastavenia či státia.
Dopravné značenie má prednosť pred všeobecnými dopravnými pravidlami, ak tie tvrdia niečo iné, ako značka. Preto nesmiete na chodníku parkovať za značkou Zákaz státia alebo Zákaz zastavenia, aj keby ste chodcom nechali predpísanú šírku chodníka.
Miesto pri ceste nie je to isté ako miesto pri ceste
Ďalší argument, ktorý s obľubou používajú tí, ktorí sú za parkovanie na chodníku napriek značkám zákazu státia či zastavenia, je ten, že značky sa umiestňujú na mieste pri ceste. A teda, ak je značka na chodníku, chodník je miestom pri ceste.
To však odporuje definícii chodníka, ktorý je jednoznačne v zákone určený ako súčasť cesty. Zároveň je "miesto pri ceste" len pojmom a nie určením miesta.
"Miesto pri ceste" definované zákonom nie je to isté ako miesto pri ceste, ako ho bežne v živote chápeme. Podobne zákon pristupuje napríklad aj k definícii zastavenia.
"Miestom pri ceste sa rozumie priestor, v ktorom je umiestnená dopravná značka alebo dopravné zariadenie; takýmto miestom je aj priestor, v ktorom sa dopravné značky alebo dopravné zariadenia spravidla umiestňujú," píše sa v zákone. Okrem toho, takáto definícia "miesta pri ceste" nevylučuje umiestnenie značky aj mimo miesta pri ceste.
Jeden policajt pokutu nedá, druhý dať môže
Môže sa stať, že niektorí z policajtov budú tvrdiť opak a nebudú pokutovať nesprávne zaparkované autá s tvrdením, že Zákaz zastavenia sa nevzťahuje na chodník.
To ale neznamená, že niekde inde alebo inokedy nenatrafíte na iného, ktorý bude takéto parkovanie považovať za problematické. Potom sa netreba čudovať pokute, ktorá môže na dopravnom inšpektoráte dosiahnuť hodnotu 100 eur.