Robert: "V televízii som videl spot, na ktorom tzv. dobrovoľní pomocníci oblečení do reflexných viest mali v rukách zastavovací terč a zastavovali motorové vozidlá. Svojím chovaním mi pripomínali nechvalne známu "Pomocnú stráž VB" z čias reálneho socializmu.
Podľa akého zákona môžu títo dobrovoľní pomocníci zastavovať a kontrolovať doklady? Ešte aby si nejaká strana vymyslela na svoju ochranu Milície a sme zase v reálnom socializme."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Zastaviť vás smie nielen policajt
Na cestách vás môže zastaviť nielen policajt. Zákon o cestnej premávke dovoľuje dávať pokyny na zastavenie aj:
- vojenskému policajtovi v rovnošate,
- profesionálnemu vojakovi a vojakovi mimoriadnej služby v rovnošate s vonkajším označením "POLÍCIA",
- sprievodca vedených alebo hnaných zvierat, ak to vyžaduje bezpečnosť cestnej premávky,
- vedúci organizovaného útvaru školskej mládeže alebo organizovanej skupiny detí, ktoré nepodliehajú povinnej školskej dochádzke,
- sprievodca osôb so zdravotným postihnutím pri prechádzaní cez vozovku,
- osoba vykonávajúca prácu na ceste spojenú s jej údržbou, opravou alebo s výstavbou, ak to vyžaduje bezpečnosť cestnej premávky,
- osoba pribratá na zaistenie bezpečnej prevádzky železničného priecestia,
- dostatočne spôsobilá osoba staršia ako 18 rokov, ktorú na to písomne poveril orgán Policajného zboru s určením prípadov, v ktorých môže taká osoba zastavovať vozidlá,
- iné osoby, ak je to nevyhnutné na zaistenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky alebo na zaistenie ochrany života, zdravia alebo majetku osôb.
Doklady si od vás po zastavení môže pýtať aj vojak v rovnošate s nápisom polícia alebo vojenský policajt.
Dobrovoľný strážca poriadku
V 70. a 80. rokoch existovali jednotky Pomocnej stráže Verejnej bezpečnosti, ktoré na začiatku 90. rokoch zrušili. V roku 2002 ich nahradili dobrovoľní strážcovia poriadku. Pomáhajú policajtom bez nároku na odmenu.
Strážca poriadku plní úlohy len v prítomnosti policajta a podľa jeho pokynov. Nesmie vás pokutovať, no môže vám dohovoriť, aby ste neporušovali dopravné pravidlá.
V zákone o policajnom zbore sa tiež píše, že smie "usmerňovať účastníkov dopravy najmä pri dopravnej nehode, poškodení komunikácie a na tieto účely dávať pokyn na zastavenie vozidla".
Každý je povinný poslúchnuť výzvu, pokyn a usmernenie strážcu poriadku, alebo strpieť výkon jeho oprávnení, dodávajú predpisy.
Strážca poriadku musí byť viditeľne označený preukazom strážcu poriadku a rukávovou páskou s nápisom Dobrovoľný strážca poriadku. Za zníženej viditeľnosti musí mať reflexnú vestu.
