BRATISLAVA. Zhoršené cenové podmienky na trhu ropných produktov mali v úvode roka 2014 nepriaznivý vplyv na výsledky ropných spoločností.
Skupina Slovnaft zaznamenala v prvom štvrťroku pokles čistých tržieb o 11 percent na 978 milióna eur a hospodárenie na konci marca uzavrela so stratou 9 miliónov eur.
„Počas prvých troch mesiacov roka 2014 sme zaznamenali citeľné zúženie rozdielu medzi cenami finálnych ropných výrobkov a cenami ropy na medzinárodných burzách, čo nás, podobne ako aj iné európske rafinérie z finančnej stránky značne zasiahlo,” uviedol predseda predstavenstva Slovnaftu, Oszkár Világi.
Slovnaft vyrobil menej benzínov a viac nafty
V úvode tohto roku spracoval Slovnaft v bratislavskej rafinérii 1,42 milióna ton ropy, čo bolo medziročne o 4 percentá viac.
Výroba automobilových benzínov v prvom štvrťroku medziročne klesla o 11 percent na 290 tisíc ton.
Produkcia motorovej nafty medziročne vzrástla o 2 percentá na 704 tisíc ton, naopak zníženie vykázala produkcia petrochemických výrobkov, a to o 16 percent na 75 tisíc ton.
Skupina Slovnaft za prvé tri mesiace roka dosiahla zhruba rovnaký predaj ropných výrobkov ako v prvom štvrťroku 2013, konkrétne 1,3 milióna ton. Z tohto objemu tri štvrtiny smerovali na export.
Predaj v zahraničí klesol, na Slovensku stúpol
Predaj na zahraničných trhoch klesol o 3 percentá na 975 miliónov ton, naopak predaj na domácom trhu sa zvýšil o 5 percent na 324 tisíc ton.
„Tento týždeň ohlásená kúpa sietí čerpacích staníc Agip v troch krajinách otvára priestor na posilnenie trhovej pozície Slovnaftu v rámci Česka a Slovenska a otvára cestu na zjednotenie aktivít Skupiny MOL a Slovnaftu v Českej republike,“ dodal Világi.
Objem investícií v prvom štvrťroku dosiahol 25 miliónov eur pri takmer trojnásobnom medziročnom náraste. Zvýšenie ovplyvnili pokračujúce práce na výstavbe novej jednotky na produkciu polyetylénu LDPE4.
Ku koncu marca spoločnosť prevádzkovala 212 čerpacích staníc na území Slovenska. Slovnaft zabezpečoval aj prevádzku takmer 150 čerpacích staníc na území Českej republiky pod názvami PAP OIL a Slovnaft.
Zdroj: TS Slovnaft