Matúš: "Je toto dopravné značenie, žltá čiara, umiestnené v súlade s predpismi?
Kamarát tvrdí, že táto značka nemôže byť umiestnená na tej časti vozovky, kde je a preto je neplatná a nemôžem byť pokutovaný.
Žltá čiara je nakreslená na obrubníku a predpisy hovoria o vozovke."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Odfotená vodorovná značka je platná, aj keď ju cestári namaľovali na obrubník.
Ak by ste jej význam ignorovali, smeli by ste dostať pokutu do 50 eur na mieste alebo do 100 eur na správnom konaní. Okrem toho by vám vozidlo smeli aj odtiahnuť, ak by tvorilo prekážku cestnej premávky.
Žltá čiara smie byť aj na obrubníku V definícii dopravnej značky Žltá súvislá čiara sa píše: "Značka vyznačuje úsek, kde je z obidvoch strán tejto čiary zakázané zastavenie a státie vozidiel."
Vyhláška dovoľuje vodorovné dopravné značenie umiestňovať na cesty. Vozovka je súčasťou ciest, rovnako aj chodník či obrubník.
Okrem toho, podľa predpisov sa akákoľvek značka zakazujúca zastavenie alebo státie umiestňuje na tú stranu cesty, na ktorú sa vzťahuje.
Žltá čiara smie byť teda nakreslená napríklad aj na chodníku.
Značka vo svojej definícii neurčuje, či platí na ceste alebo len na vozovke. Preto, ak je aj na obrubníku, nesmiete parkovať ani na jednej z jej strán.
Pri žltej čiare ani neparkujte ani na chodníku To isté platí aj pre vodičov vozidiel, ktoré odfotila Alena. Napísala: "Názory našich vodičov sa rozchádzajú. Stred je každému jasný, len tie dve autá, čo stoja na vyvýšenom chodníku. Stoja bez možnosti odtiahnutia alebo tam nemôžu stáť?"
Vodiči oboch odfotených áut pri žltej čiare porušili pravidlá parkovania, pretože ignorovali žltú čiaru. Asi by ich neodtiahli, keďže netvoria prekážku cestnej premávky, ale papuču by si na kolese nájsť mohli.
Značka
Vodiaca čiara (č. V 4)
... vyznačuje okraj vozovky a oddeľuje vozovku od krajnice, prípadne chodníka. Vyhotovenie prerušovanej a plnej čiary je možno použiť aj na oddelenie časti odbočovacieho alebo pripojovacieho pruhu od priebežného pruhu. Vyhotovenie prerušovanej čiary sa používa najmä pri vyústení vjazdu z miesta mimo cesty a na oddelenie vjazdového alebo výjazdového klina zastávkového pruhu a na oddelenie parkovacieho pruhu. Značka č. V 4 neupravuje prednosť v jazde!
So žltými čiarami majú problém aj cestári Mimochodom, problém pochopiť význam žltých čiar na ceste majú nielen vodiči, ale aj niektorí cestári.
Stretli sme sa napríklad s tým, že na kraji cesty namaľovali žltú súvislú čiaru. V mieste vjazdu na parkovisko sa žltá čiara zmenila na prerušovanú. Asi si mysleli, že kreslia bielou farbou.
Rozdiel medzi bielou prerušovanou čiarou a žltou je ten, že biela oddeľuje cestu od vjazdu na ňu a podobne.
Žltá prerušovaná čiara znamená, že z oboch jej strán smiete zastaviť, ale nesmiete stáť. "Značka Žltá prerušovaná čiara (č. V 12c) vyznačuje úsek, kde je z obidvoch strán tejto čiary zakázané státie vozidiel," píše sa v definícii značky.
Ešteže sú tu všeobecné pravidlá, ktoré v tomto prípade nie sú v rozpore s významom dopravnej značky a ktoré nedovoľujú na vjazdoch a výjazdoch ani zastaviť.
Takýto dopravný nepodarok môžete nájsť na ceste medzi objektom Slovenskej sporiteľne a bývalou budovou Ikea v Bratislave v Ružinove.
Zväčšiť mapu