Tomáš: "Bol som šokovaný reakciou policajta na moju poznámku o telefonujúcom za volantom. Bolo to 14. mája asi o 14:45 h.
Všetci vieme o rozkopávke na Šafárikovom námestí v Bratislave a o tom, čo sa tam deje. Tak som dnes poobede tadiaľ išiel všímajúc si premávku. Keďže som všímavý šofér, všimol som si, že mladý chalan na staršom BMW za mnou telefonuje. Nemám to rád, nerobím to a je to porušovanie dopravných pravidiel.
Bola červená, lebo už sú tam aj semafory, ktoré určujú aj chodcom, že môžu ísť. A bol tam aj príslušník policajného zboru. Pristavil som sa pri ňom a povedal mu, že mladý pán za mnou v aute telefonuje. Nebola to síce dopravná kontrola, ale je to policajt.
Šokovalo ma, keď mi odpovedal, že čo on má s tým, že tu každý druhý telefonuje za volantom. "Bežte," povedal mi. Iba som ho chcel upozorniť na dopravný priestupok, keďže podľa vyhlášky je to zakázané.
Nechcem nikoho udávať, ale mal by tento štát ísť trochu dopredu. Správanie policajta považujem za úbohé."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
"Vodič nesmie počas vedenia vozidla používať telefónny prístroj okrem telefonovania s použitím systému "voľné ruky" alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla," píše sa v zákone o cestnej premávke.
Ten, kto to poruší, spácha priestupok. Výnimku majú len policajti, vojaci, tajní, hasiči a záchranári.
"Policajt v službe je povinný v medziach tohto zákona vykonať služobný zákrok, ak je páchaný trestný čin alebo priestupok alebo je dôvodné podozrenie z ich páchania," prikazuje zákon o policajnom zbore.
V prípade dopravného priestupku musí zasiahnuť akýkoľvek policajt, nielen dopravný, či ten, ktorý vykonáva cestnú kontrolu.
Telefonovanie za volantom je nebezpečné. Niektorí dokonca za volantom sms-kujú, čítajú e-mailové správy, alebo sledujú internetové stránky. Toto všetko odpútava pozornosť vodiča od šoférovania.
Keď telefonujete ako vodič s rukou pri uchu, môže vám ruka chýbať v kritickom okamihu. Napríklad, pred vami sa náhle objaví nečakaná prekážka. Zrazu musíte myslieť aj na to, ako sa zbaviť telefónu v ruke, presunúť ju na správne miesto a zareagovať na situáciu na ceste. Stratíte tak milisekundy, ktoré môžu rozhodnúť o havárii.
Policajt reagoval nepochopiteľne
"Policajti, ktorí boli 14. mája v službe na Šafárikovom námestí v Bratislave, mali prioritne za úlohu fyzicky riadiť cestnú premávku. V prípade ak to situácia umožnila, dohliadali na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a riešili zistené priestupky," informoval Michal Szeiff, hovorca bratislavskej krajskej polície.
V lokalite, kde sa udalosť stala, je pre rekonštrukciu mosta a Šafárikovho námestia, zhoršená situácia. Ak by na Vajanského nábreží policajt zastavil telefonujúceho vodiča a riešil tam s ním priestupok, mohlo by to spôsobiť spomalenie premávky v širokom okolí.
Preto je pochopiteľné, prečo policajti nechcel telefonujúceho zastaviť. Mohol ho však poslať do niektorej z bočných ulíc, kde by priestupok vyriešil bez ovplyvnenia plynulosti premávky.
Namiesto toho policajt reagoval nepochopiteľne.

Polícia preverí správanie policajta
Zdôvodniť neochotu riešiť priestupok tým, že každý druhý porušuje pravidlá, by podľa nás malo znamenať vylúčenie policajta z policajného zboru.
Mal sa poďakovať Tomášovi za informáciu a snahu o zvýšenie bezpečnosti na cestách. A ak videl komplikácie v zastavení telefonujúceho vodiča, nemal sa vyhovárať. Stačilo prejsť pár metrov a požiadať telefonujúceho vodiča, aby za volantom netelefonoval s mobilom pri uchu.
"Samotné správanie príslušníka Policajného zboru v tomto konkrétnom prípade preveria nadriadení," upozornil policajný hovorca.