Napriek tomu, že Oyeyiola Segu, študent univerzity OAU (Obafemi Awolowo University) v juhozápadnej Nigérii, nemal práve ideálne podmienky, postavil za niekoľko mesiacov elektromobil.
Zo starého chrobáka Volkswagen Beetle a starých náhradných dielov, ktoré získal väčšinou zadarmo od rodiny, vytvoril funkčné elektroauto.
Trápi ho globálne otepľovanie
Oyeyiola Segun chcel poukázať na súčasné globálne otepľovanie a nepriaznivý vplyv oxidu uhličitého na našu atmosféru, ekosystémy, poľnohospodárstvo a výrobu potravín.
Z interiéru automobilu zmizlo všetko zbytočné, aby vznikol priestor a vozidlo stratilo prebytočnú hmotnosť.
Oyeyiola Segun upravil podvozok tak, aby bol schopný vysporiadať sa s vyššou váhou.
Pod prednou kapotou, pôvodne určenou na batožinu, sa vraj ukrýva malá veterná turbína. Keď sa vozidlo hýbe, lopatky roztáča vzduch prúdiaci do prednej časti vozidla. (hoci nevidíme dostatočne veľký otvor - pozn. red.)
Strechu automobilu zaberá masívny solárny panel. Spaľovací motor nahradil elektromotor a do zadnej časti vozidla sa zmestili akumulátory. Nabitie batérií zo siete trvá približne štyri až päť hodín.
Softvér na dohľad nad vozidlom programoval sám
Technicky to nie je všetko. Stav vozidla je možné na diaľku kontrolovať pomocou mobilného telefónu. Vozidlo odosiela informácie o stave batérií a dojazde v daných poveternostných podmienkach.
Podomácky vyrobenému elektromobilu nechýba navigačný systém GPS.
Na otázku, čo sa stane s vozidlom po jeho úplnom dokončení, Oyeyiola Segun odpovedal: „Budem pracovať na jeho zlepšovaní, až kým nebude Nigérijským vozidlom budúcnosti.“
Rozhovor s Oyeyiola Segunom v angličtine zverejnilo aj fórum Oaupeeps.
zdroj: fastcoexist.com, oaupeeps.com