Za výhodných podmienok sme kúpili ojazdené, ale málo používané osobné auto. Kúpu sprostredkoval jeden známy. S predávajúcim sme neuzavreli nijakú písomnú zmluvu, po prevzatí auta sme vyplatili hotovosť. Asi po dvoch mesiacoch nás písomne oslovila bývalá manželka predávajúceho, ktorá tvrdí, že je spoluvlastníčkou uvedeného auta. Na predaj vozidla údajne nedala súhlas a žiada nás, aby sme ho okamžite vrátili, inak nás zažaluje. Má právo takto postupovať? Sme povinní auto vrátiť? Čo máme robiť?
Zn. Rodina z NZ
Vzhľadom na to, že ste nevyužili možnosť uzavrieť kúpnu zmluvu podľa ustanovení Obchodného zákonníka (ObZ), právny vzťah medzi vami a majiteľom vozidla sa riadi ustanoveniami Občianskeho zákonníka (OZ) o kúpnej zmluve. Ide o neformálnu zmluvu, ktorú je možné uzavrieť aj ústne. Písomnú formu zákon vyžaduje len v osobitných prípadoch, odlišných od vášho. Z formálneho hľadiska vaša zmluva nemá nedostatky – vznikla prejavom vôle oboch strán tým, že ste sa dohodli na jej podstatných náležitostiach – predmete kúpy a cene. Podľa kúpnej zmluvy má predávajúci povinnosť predmet kúpy kupujúcemu odovzdať a kupujúci predmet prevziať a predávajúcemu zaplatiť dohodnutú cenu.
Váš problém vznikol pravdepodobne preto, že po rozvode manželstva predávajúceho nedošlo k vysporiadaniu bezpodielového vlastníctva manželov. To znamená, že ani jeden z bývalých manželov nemôže s týmto majetkom nakladať bez súhlasu toho druhého.
Ak teda majiteľ motorového vozidla uzavrel s vami kúpnu zmluvu bez súhlasu bývalej manželky a predmet zmluvy bol súčasťou bezpodielového vlastníctva manželov, je zmluva na základe ustanovenia § 145 ods. 1 Občianskeho zákonníka v použití s ustanovením § 853 OZ relatívne neplatná. Bývalá manželka má teda právo domáhať sa na súde neplatnosti zmluvy. Relatívnej neplatnosti sa však môžete dovolávať na súde aj vy, lebo ste dôvod neplatnosti vedome nespôsobili a patríte medzi dotknuté subjekty. Podľa § 457 OZ má každý účastník neplatnej zmluvy povinnosť vrátiť druhému všetko, čo podľa nej dostal – vy by ste museli vrátiť auto, druhá strana finančnú hotovosť. Jednoduchším riešením by bola dodatočná konvalidácia – ozdravenie právneho úkonu tým, že predávajúci presvedčí bývalú manželku, aby dodatočne udelila súhlas s uzavretím kúpnej zmluvy a odstúpi jej časť kúpnej ceny vozidla, ktorá jej z titulu spoluvlastníctva patrí.