Väčšina spoločností, ktoré si vyberajú služobné autá, siaha po bielej nemetalickej farbe alebo po striebornej metalíze.
"Ide o dve najčastejšie farby na služobných autách firiem na Slovensku, ktoré si ich prenajímajú cez operatívny lízing,“ hovorí Lucia Urbanová z Business Lease Slovakia Lucia Urbanová.
Top a stredný manažment spoločností má najradšej decentné tmavé či svetlé metalízy. Aj to vyplýva z údajov Business Lease Slovakia.
O farbe auta rozhoduje aj logo
Firmy si podľa Urbanovej často vyberajú farbu auta podľa vlastnej korporátnej farby. Napríklad, ak má firma modré logo, tak si objednáva modrú metalízu.
V prípade úžitkových áut volia firmy takmer vždy bielu. Tá je dobrou podkladovou farbou pre prípadné nápisy vo forme polepov.
Farebnosť auta, ale aj to, či ide o metalízu alebo nie, má významný dopad na zostatkovú hodnotu vozidla. Teda aj na odpredajnú cenu auta. "Metalízy sa predávajú lepšie," spresňuje Lucia Urbanová.
Manažéri majú väčšie možnosti
Výber farby vozidla vo firmách zväčša určujú pravidlá popísané v smernici o využívaní služobných vozidiel. Tam sú definované aj pravidlá motorizácie, výkonu motora a výbavy.
Manažment firiem na Slovensku má ale vo výbere parametrov obvykle voľnú ruku.
"Manažéri si tak najčastejšie vyberajú nenápadné tmavé alebo svetlé metalízy, ako sú čierna, biela, hnedá, béžová či sivá,“ vypočítava Urbanová.
Vyšší manažment firiem si väčšinou potrpí aj na vyššom výkone a objeme motora. Často si tak vyberá SUV vozidlá.
Vo firmách sa zvyčajne jazdí na naftu. Najčastejší motor je 1,6TDI 77kW (105k). Vyššie pozície zas jazdia zvyčajne na 2,0TDI 110kW.
V bezpečnosti sa rozdiely nerobia
Rozdiely sú aj vo vybavenosti. Niektorí vyšší manažéri trvajú na kožených poťahoch. Ostatné pozície majú definované, že auto musí mať napríklad bluetooth, multifunkčný volant, manuálnu alebo automatickú klimatizáciu či alarm.
Pokaľ ide o služobné autá pre zamestnancov, firmy ich väčšinou vybavujú manuálnou klimatizáciou a celkovo strednou výbavou.
V bezpečnosti ale rozdiely medzi manažmentom a zamestnancami nerobia. "Firmy si dávajú záležať na tom, aby všetky služobné vozidlá spĺňali prvky bezpečnosti a automobily už tieto prvky majú takmer vždy v základnej výbave," vysvetľuje Urbanová.
Oveľa častejšie sa stretáva aj s požiadavkou firiem na parkovacie senzory. "Za relatívne malú investíciu sa vyhnú zbytočným škodám pri parkovaní áut," dodáva.
Niektoré firmy už povoľujú aj xenónové svetlomety a navigačné systémy.