Ľubomír: "Mestská polícia tvrdí, že parkovanie na obrázku je v súlade s predpismi a nie je možné nasadiť papuču vodičovi. Chcel by som sa opýtať, či toto parkovanie porušuje predpisy."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Samotným parkovaním vodič neporušil žiadne pravidlá. Nestojí na priechode pre chodcov, ale za ním. Zaparkoval síce na chodníku, no chodcom nechal predpísanú voľnú šírku chodníka.
Mestskí policajti mali pravdu, že za takéto parkovanie nesmú dať na auto papuču.
Vodiča by mohli pokutovať len vtedy, ak by zadokumentovali, akým spôsobom sa na odfotené miesto dostal. Prípadne, keď z miesta vychádzal na cestu. Inak ako cez priechod by to spraviť nemohol.
Otestujte sa z dopravných pravidiel >>
Priechod pre chodcov použil v rozpore s významom priechodu pre chodcov. Jazdil po ňom ako chodec, čo ale predpisy nedovoľujú.
Zároveň mohol ohroziť chodcov.
Ak by sa chcel vyhnúť priechodu, tak len jazdou po chodníku, čo takisto predpis nedovoľujú.
Na podobné parkovanie upozornil aj Jaroslav: "Je takéto parkovanie v poriadku? V Malackách prakticky denne. Policajti nereagujú."
Vodiči áut na fotke pravidlá parkovania neporušili. Ale za jazdu po chodníku by si pokutu zaslúžili. Dokázať to ale bez svedkov alebo videozáznamu je prakticky nemožné.
Na záver si pozrite aj fotografiu Tadeáša. Posťažoval si na parkovanie áut na Molecovej ulici v Bratislave. Podľa neho tam autá nenechávajú dostatočný priestor pred priechodom pre chodcov.
Vodič smie zaparkovať pred priechodom, len ak nechá medzi vozidlom a priechodom pre chodcov voľnú vzdialenosť najmenej 5 metrov.
Teoreticky mohli vodiči vozidiel na fotke porušiť aj ďalšie pravidlá. Nemuseli nechať chodcom predpísanú 1,5-metrovú voľnú šírku chodníka. Medzi parkovacie pravidlá patrí aj povinnosť nechať pre každý smer premávky najmenej 3 metre široký voľný jazdný pruh.