Stanislav: "Som vodičom v záchrannej službe a zároveň aj záchranárom. Prevažne som ale šofér RZP. V zákone sa to nikde neuvádza a myslím si, že ani v žiadnej smernici, že ...
Ľudia sú často pohoršení a nadávajú nám, keď sme vyslaní na výjazd. Často nemám ako vodič na výber a zastavím sanitné vozidlo v strede parkoviska a tým zablokujem výjazd aj príjazd vozidiel.
Každý normálny pochopí, že pri záchrane života nie je možné hľadať päť minút miesto, aby som nikomu neprekážal. Ľudia sa správajú veľmi arogantne a nevedia pochopiť, že nemám na výber, na druhej strane im ale verím, že sa ponáhľajú do práce a podobne.
Môžem sa ohradiť zákonom? A akým? Naposledy mi jeden pán tvrdil, že takú výnimku majú len policajti a nie my.
A aký zákon mi ako vodičovi RZP dovoľuje telefonovať za volantom?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Zákon o cestnej premávke dovoľuje telefonovať vodičovi záchrannej služby za volantom aj bez použitia systému "handsfree".
Výnimka sa vzťahuje na všetkých záchranárov, policajtov, hasičov, vojakov a tajných.
Vodič sanitky, ktorá má zapnutý maják aj sirénu, nie je povinný dodržiavať dopravné pravidlá. Nesmie však nikoho ohroziť.
Všetci ostatní pritom musia takejto sanitke umožniť bezpečný plynulý prejazd.
Keď sanitka niekde zastaví, lebo je na výjazde za zraneným alebo chorým človekom, jej vodič má možnosť využiť výnimku zo značiek, ktoré označujú zákaz. Takisto pritom smú obmedziť premávku, no nie ju ohroziť.
Okrem toho, predpisy (zákon o priestupkoch) umožňujú v prípade záchrany zdravia alebo života ignorovať pravidlá, ak tým nespôsobíte rovnako veľký problém alebo horší.
Ak sanitka zablokuje vjazd na parkovisko alebo výjazd z neho, lebo by inak záchranári nemohli včas zachrániť človeka, vodič sanitky nespáchal priestupok.
Odhliadnuc od pravidiel, ak človeku nechýba ľudskosť, ochota pomôcť inému aj neznámemu človeku, nemôže mu prekážať, že sa pre záchranu iného človeka nedostane včas do práce či iného cieľa.