Opatrenie by malo postihnúť iba cudzincov, dodatočné finančné zaťaženie pre domácich vodičov koaličné strany odmietajú.
MNÍCHOV, BRATISLAVA. Nemecko by od roku 2016 malo zaviesť diaľničné poplatky aj pre osobné autá. V sobotu to pre televíznu stanicu Bayerisches Fernsehen (BR) povedal spolkový minister dopravy Alexander Dobrindt.
Poplatky by mali platiť iba pre cudzincov a majú sa vyberať formou diaľničnej nálepky podobne, ako u nás, v Rakúsku či Česku. V iných krajinách, napríklad v Chorvátsku, Taliansku alebo Francúzsku sa vyberajú priamo v mýtniciach na diaľniciach.
„Je to jednoduché, administratívne náklady nie sú vysoké, poznáme to z iných krajín a možno to presadiť v prijateľnom termíne,“ obhajoval politik bavorskej CSU zavedenie diaľničných nálepiek pre televíziu.
Nechcel sa vyjadrovať k výške poplatkov, sto eur za rok by však podľa neho bolo zaujímavé číslo. Ako vysvetlil, opatrenie by malo byť v súlade s právom EÚ, cudzinci by pri ňom nemali byť nijak diskriminovaní a nemalo by byť dodatočným zaťažením ani pre nemeckých vodičov.
Dobrindt plánuje koncept zavedenia takýchto poplatkov predstaviť do leta tohto roka. Povinnosť mať diaľničné nálepky by potom vstúpila do platnosti od roku 2016.
Nemecký spolkový rozpočet si od nich sľubuje ročný príjem približne 250 miliónov eur. Mali by sa využiť na rozširovanie dopravnej infraštruktúry.
Bavorská CSU presadzovala zavedenie diaľničných poplatkov pre osobné autá so zahraničnými poznávacími značkami už v koaličných rokovaniach. CDU a SPD sa podľa nemeckého týždenníka Wirtschaftwoche k návrhu stavali opatrne, pretože sa obávali porušenia európskeho práva znevýhodňovaním cudzincov.
CDU hovorí skôr o celoeurópskej diaľničnej nálepke, keďže vodiči sa často pohybujú po viacerých štátoch. Na úrovni EÚ sa však zatiaľ dohoda o takomto koncepte nečrtá.