Ján: "Chcem sa opýtať, či konali správne policajti, ktorí v svadobnom sprievode (pravdepodobne šlo o svadbu ich kolegu alebo niekoho z ich rodiny) použili nielen služobné vozidlá, ale aj sirény.
Je takéto použitie služobných áut, ale najmä sirén, pri ktorých použití musia ostatní vodiči uvoľniť cestu, vôbec možné?"
Ján nám ešte napísal, že sa to stalo posledný májový deň v Snine.
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Policajti z prešovského krajského riaditeľstva informáciu preverovali. Zistili, že vozidlá patria hraničnej a cudzineckej polícii, ktoré má riaditeľstvo v Sobranciach.
"Služobné cestné vozidlá boli použité v súlade s internými predpismi a so súhlasom nadriadeného," napísala Agnesa Kopecká, hovorkyňa hraničnej polície v Sobranciach.
Použitie policajných áut na svadbe, a teda na súkromnej udalosti, sa môže zdať neprijateľné.
Ak však autá nebolo potrebné použiť na služobné účely a náklady na ich použitie uhradili tí, ktorí ich na svadbe použili, nemôže nikto namietať. Najmä ak to odobril nadriadený policajtov a nebolo to v rozpore s predpismi.
Použitie majákov a sirén v svadobnom sprievode však už predpisy nedovoľujú. Účasť na svadbe nie je plnenie špeciálnej úlohy.
Zo zákona vyplýva, že maják a siréna sa používa, najmä ak je to potrebné na ochranu života, zdravia alebo majetku.
Vozidlo so zapnutým modrým alebo červeným majákom a sirénou je vozidlom s právom prednostnej jazdy. Ostatné vozidlá sú povinné umožniť takémuto vozidlu a vozidlám, ktoré sprevádza, bezpečný a plynulý prejazd.