BRATISLAVA. Vo všetkých krajských mestách sa dnes (2.7.) policajné hliadky zamerajú na kontrolu alkoholu v krvi vodičov i cyklistov.
Akciu pripravili Slovenské združenie výrobcov piva a sladu spolu s Policajným zborom a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky ministerstva dopravy.
"Alkohol v krvi cyklistu má rovnaké účinky ako v krvi vodiča motorového vozidla. Strata pozornosti, koordinácie i schopnosti pohotovo reagovať je porovnateľná, preto sa aj cyklista pod vplyvom alkoholu stáva v cestnej premávke veľmi nebezpečným," povedala Júlia Hurná, prezidentka združenia.
Triezvych odmenia nealkoholickým pivom
Policajné hliadky budú najmä na miestach, kde je jazdia nielen autá, ale aj cyklisti.
Tí, u ktorých zistia alkohol v krvi, dostanú pokutu. Zodpovední vodiči a cyklisti dostanú nealkoholické piva s odporúčaním piť ho až po jazde.
"Cyklisti majú práva ako ostatní účastníci cestnej premávky, no zároveň aj rovnaké povinnosti," upozornil Ján Ignaták, riaditeľ dopravnej polície na Slovensku.
"Hoci na vedenie bicykla nie je potrebný vodičský preukaz a za alkohol na bicykli nehrozia také postihy ako u šoféra auta, byť zodpovedným a neohrozovať seba a ostatných je základnou povinnosťou cyklistu," dodal.
Alkohol u vodiča motorového vozidla polícia posudzuje ako trestný čin, alkohol v krvi cyklistu ako priestupok.
"Cyklisti sú v porovnaní s vodičmi oveľa zraniteľnejší, no paradoxne alkohol podceňujú častejšie," upozornil Milan Troška, šéf oddelenia BECEPu.
Opití cyklisti spôsobili 25 nehôd v tomto roku
Podľa policajných štatistík sa za prvých päť mesiacov tohto roku stalo 5153 dopravných nehôd, pri ktorých umrelo 103 osôb. Alkohol asistoval pri 626 nehodách.
V tomto období sa stali cyklisti účastníkmi dopravných nehôd v 155 prípadoch. Osem z nich nehodu neprežilo, 28 cyklistov sa zranilo ťažko.
Cyklisti zavinili tento rok 113 dopravných nehôd, pri ktorých umrelo sedem ľudí, 23 sa zranilo ťažko a 60 ľahko.
Alkohol u cyklistu – vinníka zistila polícia v 25 prípadoch.
Pozrite si, ako to vyzerá, keď opitý jazdí na bicykli:
Ako reaguje organizmus na určité množstvá alkoholu v krvi?
- 0,30 - 0,5 ‰: Porucha pohybovej koordinácie, mierne problémy s kontrolou rovnováhy, eufória a znížený úsudok.
- 0,50-0,7 ‰: Zhoršenie efektívnosti pohybov, zvýšené vzrušenie a výrečnosť, nesprávny odhad vlastných schopností vedúci k chybnému hodnoteniu situácie.
- 0,7 - 2,0 ‰: Porucha rovnováhy a pohybových schopností, zníženie prahu citlivosti, chybné porozumenie a vyvodzovanie nesprávnych záverov, predĺžené reakcie, precitlivenosť, agresívne správanie, sexuálna stimulácia, zvýšenie krvného tlaku.
- 2,0 - 3,0 ‰: Problémy slovne sa vyjadrovať, výrazná porucha chôdze, spavosť, vo väčšine prípadov nie je možné zaznamenať akékoľvek známky sebakontroly alebo koordinovaných pohybov.