Peter: "Som osobou ZŤP a úrad práce mi vydal parkovací preukaz.
Nerozumiem tomuto pravidlu: "Ak je to nevyhnutné, môže vodič takéhoto vozidla vchádzať aj tam, kde je dopravnou značkou vjazd povolený len vymedzenému okruhu vozidiel, a do pešej zóny; pritom nesmie ohroziť bezpečnosť cestnej premávky".
Podľa môjho názoru nechal zákonodarca na držiteľovi parkovacieho preukazu posudzovať "nevyhnutnosť vjazdu" do takto označenej ulice alebo zóny.
Z vlastnej skúsenosti mám niekedy problémy s policajtmi, ktorí toto ustanovenie nepoznajú a po vzájomnej komunikácii si ho vysvetľujú po svojom."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Parkovací preukaz vydávajú úrady práce ľuďom so zdravotným postihnutím.
Vodiči vozidiel, ktoré takýchto ľudí prevážajú, majú výnimky z niektorých pravidiel. Podmienkou je, aby bol parkovací preukaz viditeľne umiestnený za čelným sklom.
Vodič vozidla s parkovacím preukazom
- môže stáť na mieste vyhradenom pre vozidlá prepravujúce osoby s ťažkým zdravotným postihnutím,
- nemusí po nevyhnutne potrebný čas dodržiavať zákaz státia,
- môže, ak je to nevyhnutné, vchádzať aj tam, kde je dopravnou značkou vjazd povolený len vymedzenému okruhu vozidiel a do pešej zóny; pritom nesmie ohroziť bezpečnosť cestnej premávky.
Vo všetkých troch prípadoch je na rozhodnutí vodiča, či výnimku využije. Aj nevyhnutnosť vojsť napríklad do pešej zóny. Nevyhnutosť je ale vždy potrebné posudzovať podľa konkrétnych okolností.
Napríklad, ak držiteľ parkovacieho preukazu zvládne prejsť úsek v pešej zóne bez toho, aby ho odviezlo auto a neznamená to preňho ohrozenie jeho zdravia alebo života, či obmedzenie smerujúce k jeho ohrozeniu, určite nebude nevyhnutné využiť výnimku.
Pre úplnosť však treba dodať, že nevyhnutnosť sa posudzuje subjektívne. Ak bol vjazd, napríklad do pešej zóny, podľa vodiča alebo držiteľa parkovacieho preukazu nevyhnutný, policajti by nemali siahnuť po pokute. V prípade sporu by mal podľa nás rozhodnúť až dopravný inšpektorát alebo súd, pretože je tam priestor na dokazovanie.
Zákon o cestnej premávke mimochodom ale dodáva, že policajt má v prípade výnimiek pre vodiča vozidla s parkovacím preukazom posledné slovo. Ak rozhodne, že vodič nesmie výnimku využiť, vodič musí poslúchnuť.
Takúto možnosť policajti využijú napríklad vtedy, ak by použitie výnimky znamenalo výrazné obmedzenie premávky alebo ohrozenie bezpečnosti.