SME

Zbiera Mustangy: Ďalší si kúpim, až keď splatím hypotéku

Po 500 kilometroch mám toho auta plné zuby, hovorí viceprezident Mustang clubu Peter Šumichrast.

Peter Šumichrast (41) si prvý americký veterán Ford Mustang kúpil pred desiatimi rokmi. Je viceprezidentom Mustang Clubu Slovakia. V zbierke má Ford Mustang z roku 1967, 1969 a Ford GT 40. Pracuje ako obchodník.Peter Šumichrast (41) si prvý americký veterán Ford Mustang kúpil pred desiatimi rokmi. Je viceprezidentom Mustang Clubu Slovakia. V zbierke má Ford Mustang z roku 1967, 1969 a Ford GT 40. Pracuje ako obchodník. (Zdroj: SME – Tomáš Benedikovič)

Väčšina ľudí si kúpi čo najmodernejšie auto. Čím si vás získali americké veterány?

Je to klasika. Výhoda na veteránoch oproti moderným Mustangom je, že sa môžeme zúčastniť nielen na zrazoch amerických áut, ale aj iných akcií veteránov. K Mustangom som prišiel inak ako väčšina kolegov z klubu, ktorí sú väčšinou pretekári a milovníci filmov. Ja som sa k ním dostal skôr cez hudobné klipy hardrockových a metalových kapiel, kde sa objavovali. Začal to môj sused, ešte keď som býval v Dúbravke, keď som počul, ako vonku buráca jeho mustang. Zoznámil ma s ľuďmi z Mustang klubu, dostal som V8 vírus a už to potom ide.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kedy ste si kúpili prvého?

Venujem sa im už asi desať rokov, prvý bol model z roku 1967. Chcel som z neho spraviť auto na denné jazdenie. Pri rekonštrukcii som tam dal moderný podvozok, brzdy, posilňovač riadenia, klimatizáciu, nové rozvody. Zvonku vyzerá ako staré, ale vnútri je viac-menej nové.

Nestráca tým hodnotu?

Určite áno. Dnes by som už niečo také nerobil, ale existujú aj ľudia, ktorí ich takto upravujú. Prejazdili sme s ním Slovinsko, Taliansko, Švédsko, Nórsku, Nemecko. S klasickým veteránom by ste na to potrebovali odťahovku a dvoch mechanikov.

Je lepšie kúpiť si auto priamo v Amerike, alebo zháňať už dovezené do Európy?

V Amerike je to relatívne bežné auto a aj prístup k rekonštrukcii veteránov u nás a v Amerike je výrazne iný. Nerobia to až tak poctivo, navonok ho spravia pekne, nalakujú, ale na fotkách cez internet ďalšie veci nevidíte. Ak by som dnes hľadal auto a bolo by dostupné v Európe, asi by som skôr volil to. Je to jednoduchšie. Viem si sadnúť na lietadlo a za dve hodiny som tam aj s mechanikom, s ktorým ho podrobne skontrolujem. V Amerike sú tie autá však možno o trochu lacnejšie. Ak by som sa tomu venoval profesionálne, asi by som tam vycestoval.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z mustangov som doviezol z Ameriky a celý zrekonštruoval. Rozobral sa do posledného šraubu a nanovo sa poskladal. Druhý som priniesol z Holandska. Dnes môže byť pre clá, dane a čoraz väčšie problémy s prihlásením jednoduchšie priniesť auto už prihlásené v Únii.

[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/SmeLudiaSlovenska"][/content]

Nie je teraz v Amerike trend, keď ľudia začínajú stále viac preferovať aj európske či japonské autá?

Keď som bol v USA pred pätnástimi rokmi, prešiel som celý kontinent. Kupoval som si vtedy americké auto s predstavou, že dole na konci Ameriky ho dobre predám a bolo to presne opačne. Každý mi hovoril, keby som mal Toyotu alebo Mitsubishi, tak ho okamžite chcú.

SkryťVypnúť reklamu

Kým u nás sa obracajú ľudia za Mustangmi, v Amerike za BMW?

Pre každého je vzácne to, čo nemá. Väčšina úspešných ľudí sa podľa mňa aj v Amerike obracia po prémiových značkách ako Porsche, BMW, Mercedes.

Čo si myslíte o európskych veteránoch?

Pre veteranistov je na nich atraktívnejšie to, že boli robené v menších sériách. Americké veterány ma však viac oslovujú silnejšími a väčšími motormi, je tam športovejší charakter. Keď ich porovnáme s európskymi veteránmi, keď sa niekde presúvame, tak sme výrazne rýchlejší. Pre návštevníkov sú americké veterány atraktívnejšie možno preto, že sú neopozerané, hučia, majú veľké motory, pália gumy. Sú výstrednejšie.

Budú sa dať stále aj o niekoľko rokov zohnať americké veterány, alebo budú časom veľmi vzácne a skôr skryté v garážach?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Firmy vyrábajú repliky celých karosérií atraktívnych modelov. Zo súčiastok si dokážete postaviť také auto nanovo. V prípade malých sérií európskych veteránov sa im to neoplatí robiť. Aj rekonštrukcia európskych veteránov je výrazne zložitejšia, súčiastky si musia sami frézovať a dorábať. Tu je to jednoduchšie, otvoríte si katalóg na internete a objednáte si súčiastku. Náhradné dielce z iných krajín sú však často nepresné a nesedia. Je to trápenie. Nová replika už nikdy nebude mať vlastnosti pôvodného auta.

ls.jpg
Poznáte zaujímavého človeka v okolí? Povedzte o ňom ostatným. Odfoťte ho a fotografiu aj s krátkym popisom pošlite na humansofslovakia@gmail.com

V popise by nemalo chýbať meno a myšlienka osoby, vaše meno a lokalita, kde fotografia vznikla. Najlepšie príspevky zverejníme na webe Ľudia Slovenska

SkryťVypnúť reklamu
reklama

S rovnakými nadšencami sa združujete v rámci Mustang Clubu. Čo robíte, keď sa stretávate?

Klub mi veľmi pomohol v prvej fáze, keď som zisťoval základné informácie o tom, kto vie Mustangy opraviť, kde zoženiem náhradné dielce, aká je spotreba. Ľudia sa na podobné otázky pýtajú aj u nás na internetovom fóre. Chodievali sme skoro každý rok do USA, kde sme navštevovali Ford múzeá, stretli sme sa s pánom Fordom, chodili sme na výstavy či obrovské zrazy. Tento rok bolo 50. výročie založenia Mustangu. S klubom sme absolvovali trasu zo západného pobrežia na východné za šesť dní. Vyriešili sme to tak, že sme si požičali moderné Mustangy.

Koľko máte členov?

Teraz 35, všetci majú Mustang.

Čo vás v rámci vašej komunity hnevá?

Klub starne, čakali sme viac aktívnych mladých. Väčšina mladších prichádza s novými Mustangmi, tam to však asi nie je až taká vášeň. Sú členmi rok, dva, potom ich to auto prejde a kúpia si M-kový bavorák. Stálejší členovia majú okrem výnimiek väčšinou klasické Mustangy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je vo vašom združení niekto, kto s veteránom jazdí každý deň do práce?

Taký blázon som bol len ja, ale už som s tým prestal. Sú problémy s poistkou, nie je to ani auto na odstavenie vonku, ľudia sa pri ňom chcú fotiť. Pravidelne chodievame na autosalón, ľudia si na to posadajú, poškrabú ich, odtrhnú znaky.

Mali ste problémy napríklad pri prihlasovaní auta alebo poisťovaní?

Problémy sú s homologizáciou, Mustangy majú iné svetlá, nie je jednoduché ich prihlásiť. Navyše, ak sa do auta zasahovalo, tak nespĺňa kritériá na veteránske značky. Slovensko má kruté pravidlá, v Čechách a v Rakúsku je to jednoduchšie.

Mal by priemerný vodič problém jazdiť so starým Mustangom?

Brzdí aj zrýchľuje inak ako moderné auto, treba si zvyknúť.

Ako často na ňom jazdíte?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stále menej a menej. Teraz len v rámci sezóny od mája do októbra. Nie je čas, jazdím tak raz mesačne. Mám malé dieťa, som stále v práci. Nemám to srdce sa ešte aj cez víkendy zbaliť a ísť. Nie sú to autá, do ktorých naložíte malé dieťa a idete na výlet. Syna to nebaví, možno keď bude väčší, tak zintenzívnime tempo.

Zastavujú vás policajti často pre kontrolu technického stavu vozidla?

Skôr si myslím, že zo záujmu, ale robia aj kontroly.

Sú veterány lákadlom pre zlodejov?

Čo by s nimi robili? Sú to atraktívne autá, každý sa rád pozrie, rád by sa previezol, ľudia nás oslovujú, či by sme ich neodviezli na svadbu, ale nemyslím si, že by ich niekto kradol. Je ich tak málo, sú také špecifické, že ak by ho nevyniesol veľmi ďaleko a veľmi rýchlo, auto by sa našlo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako sa treba o veterány starať? Musia byť garážované pre hrdzavenie?

Určite áno. Ďalej sa treba starať o batériu, keďže auto nemá pravidelný pohyb. Mám nabíjačku, ktorá ju vybíja a nabíja a simuluje jazdu. Starostlivosť si vyžaduje aj olej, sú to staré autá a občas z nich tečie.

Máte tri veterány, plánujete kúpiť ďalší?

Sľúbil som manželke, že kým nesplatíme hypotéku, tak nie. Keď chodievame do Ameriky na burzu veteránov a náhradných dielcov, tak sa tam vždy objaví nejaký superkúsok, za ktorým by pišťalo srdce, ale asi skončím pri týchto troch.

Dá sa s veteránom jazdiť aj úsporne?

Dá sa s ním jazdiť za 12 litrov aj za 28, záleží, akú máte ťažkú nohu. Nie sú to autá stavané na spotrebu, ale na výkon.

Nebáli by ste sa s ním prejsť aj dlhšie trasy? Sú spoľahlivé?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Záleží, v akom stave sú. Na dlhé cesty to nie sú veľmi pohodlné autá. Po 500 kilometroch mám toho auta plné zuby a nechcem ho nejaký čas vidieť. Je to tvrdé, hučí to. Už sme pohodlní, dnes si človek sadne do Fabie, má klimatizáciu, odpruženie, odhlučnenie. Je to pekné, ale nepotrebujem to 10 hodín denne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 272
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 13 230
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 745
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 857
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 490
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 273
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 228
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  2. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  3. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  4. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  5. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  6. Vladimír Bojničan: Náboženský infantilizmus ako náš veľký civilizačný problém
  7. Dušan Koniar: A čo robil zatiaľ Gary?
  8. Juraj Tušš: Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 116
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 191
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 059
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 764
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 088
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 997
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 423
  8. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida. 8 651
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu