SME
reklama

Zbiera Mustangy: Ďalší si kúpim, až keď splatím hypotéku

Po 500 kilometroch mám toho auta plné zuby, hovorí viceprezident Mustang clubu Peter Šumichrast.

Peter Šumichrast (41) si prvý americký veterán Ford Mustang kúpil pred desiatimi rokmi. Je viceprezidentom Mustang Clubu Slovakia. V zbierke má Ford Mustang z roku 1967, 1969 a Ford GT 40. Pracuje ako obchodník.Peter Šumichrast (41) si prvý americký veterán Ford Mustang kúpil pred desiatimi rokmi. Je viceprezidentom Mustang Clubu Slovakia. V zbierke má Ford Mustang z roku 1967, 1969 a Ford GT 40. Pracuje ako obchodník. (Zdroj: SME – Tomáš Benedikovič)

Väčšina ľudí si kúpi čo najmodernejšie auto. Čím si vás získali americké veterány?

Je to klasika. Výhoda na veteránoch oproti moderným Mustangom je, že sa môžeme zúčastniť nielen na zrazoch amerických áut, ale aj iných akcií veteránov. K Mustangom som prišiel inak ako väčšina kolegov z klubu, ktorí sú väčšinou pretekári a milovníci filmov. Ja som sa k ním dostal skôr cez hudobné klipy hardrockových a metalových kapiel, kde sa objavovali. Začal to môj sused, ešte keď som býval v Dúbravke, keď som počul, ako vonku buráca jeho mustang. Zoznámil ma s ľuďmi z Mustang klubu, dostal som V8 vírus a už to potom ide.

Kedy ste si kúpili prvého?

Venujem sa im už asi desať rokov, prvý bol model z roku 1967. Chcel som z neho spraviť auto na denné jazdenie. Pri rekonštrukcii som tam dal moderný podvozok, brzdy, posilňovač riadenia, klimatizáciu, nové rozvody. Zvonku vyzerá ako staré, ale vnútri je viac-menej nové.

Nestráca tým hodnotu?

Určite áno. Dnes by som už niečo také nerobil, ale existujú aj ľudia, ktorí ich takto upravujú. Prejazdili sme s ním Slovinsko, Taliansko, Švédsko, Nórsku, Nemecko. S klasickým veteránom by ste na to potrebovali odťahovku a dvoch mechanikov.

Je lepšie kúpiť si auto priamo v Amerike, alebo zháňať už dovezené do Európy?

V Amerike je to relatívne bežné auto a aj prístup k rekonštrukcii veteránov u nás a v Amerike je výrazne iný. Nerobia to až tak poctivo, navonok ho spravia pekne, nalakujú, ale na fotkách cez internet ďalšie veci nevidíte. Ak by som dnes hľadal auto a bolo by dostupné v Európe, asi by som skôr volil to. Je to jednoduchšie. Viem si sadnúť na lietadlo a za dve hodiny som tam aj s mechanikom, s ktorým ho podrobne skontrolujem. V Amerike sú tie autá však možno o trochu lacnejšie. Ak by som sa tomu venoval profesionálne, asi by som tam vycestoval.

Jeden z mustangov som doviezol z Ameriky a celý zrekonštruoval. Rozobral sa do posledného šraubu a nanovo sa poskladal. Druhý som priniesol z Holandska. Dnes môže byť pre clá, dane a čoraz väčšie problémy s prihlásením jednoduchšie priniesť auto už prihlásené v Únii.

[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/SmeLudiaSlovenska"][/content]

Nie je teraz v Amerike trend, keď ľudia začínajú stále viac preferovať aj európske či japonské autá?

Keď som bol v USA pred pätnástimi rokmi, prešiel som celý kontinent. Kupoval som si vtedy americké auto s predstavou, že dole na konci Ameriky ho dobre predám a bolo to presne opačne. Každý mi hovoril, keby som mal Toyotu alebo Mitsubishi, tak ho okamžite chcú.

Kým u nás sa obracajú ľudia za Mustangmi, v Amerike za BMW?

Pre každého je vzácne to, čo nemá. Väčšina úspešných ľudí sa podľa mňa aj v Amerike obracia po prémiových značkách ako Porsche, BMW, Mercedes.

Čo si myslíte o európskych veteránoch?

Pre veteranistov je na nich atraktívnejšie to, že boli robené v menších sériách. Americké veterány ma však viac oslovujú silnejšími a väčšími motormi, je tam športovejší charakter. Keď ich porovnáme s európskymi veteránmi, keď sa niekde presúvame, tak sme výrazne rýchlejší. Pre návštevníkov sú americké veterány atraktívnejšie možno preto, že sú neopozerané, hučia, majú veľké motory, pália gumy. Sú výstrednejšie.

Budú sa dať stále aj o niekoľko rokov zohnať americké veterány, alebo budú časom veľmi vzácne a skôr skryté v garážach?

Firmy vyrábajú repliky celých karosérií atraktívnych modelov. Zo súčiastok si dokážete postaviť také auto nanovo. V prípade malých sérií európskych veteránov sa im to neoplatí robiť. Aj rekonštrukcia európskych veteránov je výrazne zložitejšia, súčiastky si musia sami frézovať a dorábať. Tu je to jednoduchšie, otvoríte si katalóg na internete a objednáte si súčiastku. Náhradné dielce z iných krajín sú však často nepresné a nesedia. Je to trápenie. Nová replika už nikdy nebude mať vlastnosti pôvodného auta.

ls.jpg
Poznáte zaujímavého človeka v okolí? Povedzte o ňom ostatným. Odfoťte ho a fotografiu aj s krátkym popisom pošlite na humansofslovakia@gmail.com

V popise by nemalo chýbať meno a myšlienka osoby, vaše meno a lokalita, kde fotografia vznikla. Najlepšie príspevky zverejníme na webe Ľudia Slovenska

S rovnakými nadšencami sa združujete v rámci Mustang Clubu. Čo robíte, keď sa stretávate?

Klub mi veľmi pomohol v prvej fáze, keď som zisťoval základné informácie o tom, kto vie Mustangy opraviť, kde zoženiem náhradné dielce, aká je spotreba. Ľudia sa na podobné otázky pýtajú aj u nás na internetovom fóre. Chodievali sme skoro každý rok do USA, kde sme navštevovali Ford múzeá, stretli sme sa s pánom Fordom, chodili sme na výstavy či obrovské zrazy. Tento rok bolo 50. výročie založenia Mustangu. S klubom sme absolvovali trasu zo západného pobrežia na východné za šesť dní. Vyriešili sme to tak, že sme si požičali moderné Mustangy.

Koľko máte členov?

Teraz 35, všetci majú Mustang.

Čo vás v rámci vašej komunity hnevá?

Klub starne, čakali sme viac aktívnych mladých. Väčšina mladších prichádza s novými Mustangmi, tam to však asi nie je až taká vášeň. Sú členmi rok, dva, potom ich to auto prejde a kúpia si M-kový bavorák. Stálejší členovia majú okrem výnimiek väčšinou klasické Mustangy.

Je vo vašom združení niekto, kto s veteránom jazdí každý deň do práce?

Taký blázon som bol len ja, ale už som s tým prestal. Sú problémy s poistkou, nie je to ani auto na odstavenie vonku, ľudia sa pri ňom chcú fotiť. Pravidelne chodievame na autosalón, ľudia si na to posadajú, poškrabú ich, odtrhnú znaky.

Mali ste problémy napríklad pri prihlasovaní auta alebo poisťovaní?

Problémy sú s homologizáciou, Mustangy majú iné svetlá, nie je jednoduché ich prihlásiť. Navyše, ak sa do auta zasahovalo, tak nespĺňa kritériá na veteránske značky. Slovensko má kruté pravidlá, v Čechách a v Rakúsku je to jednoduchšie.

Mal by priemerný vodič problém jazdiť so starým Mustangom?

Brzdí aj zrýchľuje inak ako moderné auto, treba si zvyknúť.

Ako často na ňom jazdíte?

Stále menej a menej. Teraz len v rámci sezóny od mája do októbra. Nie je čas, jazdím tak raz mesačne. Mám malé dieťa, som stále v práci. Nemám to srdce sa ešte aj cez víkendy zbaliť a ísť. Nie sú to autá, do ktorých naložíte malé dieťa a idete na výlet. Syna to nebaví, možno keď bude väčší, tak zintenzívnime tempo.

Zastavujú vás policajti často pre kontrolu technického stavu vozidla?

Skôr si myslím, že zo záujmu, ale robia aj kontroly.

Sú veterány lákadlom pre zlodejov?

Čo by s nimi robili? Sú to atraktívne autá, každý sa rád pozrie, rád by sa previezol, ľudia nás oslovujú, či by sme ich neodviezli na svadbu, ale nemyslím si, že by ich niekto kradol. Je ich tak málo, sú také špecifické, že ak by ho nevyniesol veľmi ďaleko a veľmi rýchlo, auto by sa našlo.

Ako sa treba o veterány starať? Musia byť garážované pre hrdzavenie?

Určite áno. Ďalej sa treba starať o batériu, keďže auto nemá pravidelný pohyb. Mám nabíjačku, ktorá ju vybíja a nabíja a simuluje jazdu. Starostlivosť si vyžaduje aj olej, sú to staré autá a občas z nich tečie.

Máte tri veterány, plánujete kúpiť ďalší?

Sľúbil som manželke, že kým nesplatíme hypotéku, tak nie. Keď chodievame do Ameriky na burzu veteránov a náhradných dielcov, tak sa tam vždy objaví nejaký superkúsok, za ktorým by pišťalo srdce, ale asi skončím pri týchto troch.

Dá sa s veteránom jazdiť aj úsporne?

Dá sa s ním jazdiť za 12 litrov aj za 28, záleží, akú máte ťažkú nohu. Nie sú to autá stavané na spotrebu, ale na výkon.

Nebáli by ste sa s ním prejsť aj dlhšie trasy? Sú spoľahlivé?

Záleží, v akom stave sú. Na dlhé cesty to nie sú veľmi pohodlné autá. Po 500 kilometroch mám toho auta plné zuby a nechcem ho nejaký čas vidieť. Je to tvrdé, hučí to. Už sme pohodlní, dnes si človek sadne do Fabie, má klimatizáciu, odpruženie, odhlučnenie. Je to pekné, ale nepotrebujem to 10 hodín denne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  2. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  3. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  4. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  5. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  7. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  8. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 006
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 012
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 395
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 794
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 743
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu