Zahraničná štúdia skúmala vplyv spoločenského tlaku na správanie sa vodičov.
"Selfie"
1839 - Americký fotograf Robert Cornelius zhotovil prvý autoportrét (fotografiu) na svete
2004 - Na sociálne sieti "flickr" sa prvýkrát objavu tag "#selfie"
2013 - Do anglického slovníka Oxford Dictionary pribudlo slovo "selfie"
2014 - Podľa odhadov budú tento rok nasnímenaé 2 miliardy "selfie" fotografií
Najviac "selfie" vzniká v Austrálii, USA a Kanade.
zdroj: Ford
Výsledkom bol záver, že mladí vodiči vykazujú vyšší tlak zo strany okolitej spoločnosti na dopustenie sa dopravných priestupkov, akými sú prekročenie rýchlosti, jazda pod vplyvom alkoholu a nebezpečné predbiehanie než starší vodiči.
Prieskum na vzorke 7 000 používateľov smartfónov vo veku 18 až 24 rokov z viacerých krajín Európy taktiež ukázal, že každý štvrtý z opýtaných počas šoférovania posielal príspevok na sociálnu sieť alebo si prezeral stránky sociálnych sietí.
Telefonovanie za volantom je národný šport
Takmer všetci opýtaní si uvedomujú nebezpečnosť takéhoto konania, pričom k ignorovaniu rizík najviac inklinujú mladí muži.
Tzv. „Selfie“ (fotografia samého seba) za volantom robia najčastejšie britskí vodiči. Takmer každý rumunský vodič už fotografoval vo vozidle a viac ako tretina nemeckých vodičov používa sociálne siete za volantom.
„Mladí vodiči možno chcú jazdiť bezpečne, ale často sa správajú opačne, pretože cítia tlak zo strany kamarátov či iných vodičov,“ povedal Cris Burgess, docent psychológie na univerzite v Exeteri.
„Selfie“ za volantom môže odviesť pozornosť vodiča na 14 sekúnd a kontrolovanie stavu na sociálnych sieťach až na 20 sekúnd. To je čas, za ktorý vozidlo idúce rýchlosťou 100 km/h prejde vzdialenosť zodpovedajúcu dĺžke piatich futbalových ihrísk.
Elektronika môže pomôcť, nie je však všemocná
Riešením tohto problému môžu byť systémy zabraňujúce vodičom vykonávať v aute zakázané činnosti.
Jedným z nich je napríklad aj systém MyKey spoločnosti Ford. Rodič tak môže kontrolovať maximálnu rýchlosť jazdy, maximálnu hlasitosť autorádia a ďalšie prvky.
Elektronický asistent však nezabráni použivať mobilný telefón.
Podľa slovenskej organizácie Becep (Bezpečnosť cestnej premávky) je podiel usmrtených mladých ľudí pri dopravných nehodách najvyšší za posledné zaznamenané roky.
V prípade zranených osôb podiel mladých ľudí dvojnásobne prevyšuje ich zastúpenie na celkovej populácii SR.
Podľa prieskumu sa fotografovanie „selfie“ počas jazdy štatisticky vyskytuje najviac medzi britskými vodičmi (33 %), v Nemecku je to potom 28 %, vo Francúzsku 28 %, v Rumunsku 27 %, v Taliansku 26 %, v Španielsku 18 % a v Belgicku 17 % vodičov.
Aplikácie alebo webové stránky sociálnych sietí najviac používajú nemeckí vodiči (35 %), za ktorými nasledujú britskí vodiči (32 %), belgickí (26 %), rumunskí (25 %), francúzski (23 %), talianski (21 %) a španielski vodiči (8 %).
Takmer všetci rumunskí vodiči sa priznali, že už fotografovali za volantom (97 %); ďalej sa umiestnili nemeckí vodiči (55 %), britskí vodiči (43 %), belgickí (41 %), francúzski (41 %), talianski (40 %) a španielski vodiči (32 %).
Prieskum spoločnosti Ford sa uskutočnil od 3. 6. 2014 do 27. 6. 2014 na vzorke 7 003 vodičov vlastniacich smartfón vo veku 18 až 24 rokov z Veľkej Británie a Severného Írska, Francúzska, Nemecka, Španielska, Talianska, Rumunska a Belgicka.