Peter: "Môžu policajti stáť, merať a odstavovať autá kvôli plateniu pokút v odbočovacom pruhu? V odbočovacích a pripájacích pruhoch platí zákaz zastavenia i státia. Navyše, ak merajú úsek hore kopcom, nie je to ohrozenie bezpečnosti? A čo v prípade, že do nich v takom prípade niekto narazí. Bude vinný ten, ktorý narazil alebo policajti?"
Pavol: "Situáciu som zažil na severnej D1 pri benzínovej pumpe Hybe v smere z Popradu do Liptovského Mikuláša. Rýchlosť je tam znížená na 80 km/h. Pri výjazde z benzínovej pumpy stáli policajti na konci pripájacieho pruhu a merali rýchlosť. Neboli za krajnicou ale ešte v pripájacom pruhu. Pripájací pruh tam nie je dlhý, tak si myslím, že neohrozovali len vodičov, ale aj seba. Čo vy na to?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Meranie rýchlosti či zastavovanie vozidiel patrí medzi oprávnenia polície pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou premávky.
Smú vtedy využiť niekoľko výnimiek, ktoré pozná zákon o cestnej premávke. Napríklad,
- v mimoriadnych a nevyhnutných prípadoch výnimka zo značiek označujúcich zákaz,
- výnimka z dopravných pravidiel okamžite potrebná v cestnej premávke.
Policajti ale nesmú pri kontrole dodržiavania pravidiel nikoho ohroziť.
Veliteľ hliadky dostane príkaz kontrolovať dopravné pravidlá na nejakom úseku cesty. Jeho úlohou je potom vybrať najvhodnejšie miesto na cestnú kontrolu tak, aby sa minimalizovali riziká pre dopravu.
Prakticky smú zastavovať kdekoľvek. Aj na mieste, kde platí zákaz zastavenia alebo státia, ak pritom nikoho neohrozia.
Preto nie je vylúčené, že policajtov nájdete aj na pripájacích či odbočovacích pruhoch. Zákon im totiž nezakazuje vás obmedziť.
Prechádzate z pruhu do pruhu
Ak natrafíte na policajtov na odbočovacom a pripájacom jazdnom pruhu, je to pre vás prekážka cestnej premávky. Pravidlá vám vtedy určujú, že pri obchádzaní prekážky nesmiete nikoho ohroziť a musíte zapnúť smerovky.
Zároveň pri prechádzaní z jedného pruhu do druhého nesmiete zabudnúť dať prednosť vozidlu v pruhu, do ktorého sa chcete presunúť. To znamená, neprinútiť ho náhle zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy.
Pri Hybiach na diaľnici vás policajti stojaci tak, ako o tom napísal Pavol, môžu a smú svojou činnosťou obmedziť. Ale neohrozia vás, ak len zabrali časť pripájacieho pruhu. Len vám tým obmedzia možnosť dostať sa na diaľnicu do priebežného pruhu. Kým vám aktívne nespôsobia nejaké nebezpečenstvo, všetko je v rámci pravidiel.
Policajti na fotky využili výnimku
Aj policajti na fotke využili výnimku zo zákona o cestnej premávky, informovala Jana Mésarová, hovorkyňa košických krajských policajtov.
Merali rýchlosť na Triede SNP v Košiciach.
"Pri plánovaní výkonu služby policajtom v dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky sa vychádza z aktuálnych analýz dopravnej nehodovosti, nehodových úsekov a celkovej dopravno-bezpečnostnej situácie," vysvetlila hovorkyňa dôvod, prečo policajti merali rýchlosť práve tam.
Podľa Mésarovej sa v prípade dopravnej nehody posudzuje miera zavinenia individuálne, pretože okolnosti vzniku dopravnej nehody sú pri každej nehode iné.
Nie je teda vylúčené ani to, že príčinou nehody môže byť aj nesprávne zvolené miesto na cestnú kontrolu a ohrozenie bezpečnosti premávky.