Robo: "V Bratislave v Starom meste jazdí auto s označením Kontrola parkovania. Vo vozidle sedí príslušník Policajného zboru. Auto je schované na Štúrovej ulici, odkiaľ pozorujú autá.
Auto, ktoré poruší zákaz vjazdu, je ihneď zablokované autom Kontrola parkovania, odkiaľ vystupuje policajt a dáva pokuty vodičom. Môže obmedziť alebo zabrániť v jazde môjmu vozidlu, ktoré porušilo zákaz vjazdu?"
Peter: "Posielam vám fotografiu zo Štúrovej ulice, ktorá ukazuje prácu dopravnej polície v Bratislave. Vidno na nej, ako príslušník dopravnej polície asistuje pracovníkom súkromnej firmy pri udeľovaní pokuty. Biely Citroen Jumper mal nasadenú tzv. papuču.
Je normálne, aby orgány dopravnej polície pomáhali súkromníkom zarábať na občanoch, z ktorých daní žijú? Alebo si z vybraných pokút zlepšujú hospodársky výsledok obe organizácie?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Zákon
o policajnom zbore
Policajný zbor pri plnení svojich úloh spolupracuje s orgánmi verejnej moci, ozbrojenými silami, ozbrojenými bezpečnostnými zbormi, ozbrojenými zbormi, Slovenskou informačnou službou, s právnickými osobami a fyzickými osobami; s orgánmi územnej samosprávy spolupracuje najmä pri určovaní priorít prevencie kriminality, ochrany verejného poriadku a zamerania boja s kriminalitou
Policajti smú spolupracovať so súkromníkom
Zákon dovoľuje policajtom uzatvárať spolupráce s firmami. Na spolupráci sa polícia dohodla aj so spoločnosťou, ktorá má v centre Bratislavy na starosti platené parkovacie miesta.
"Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave uzatvorilo s BPS PARK, a.s. „Dohodu o spolupráci“, ktorej predmetom je spolupráca pri realizácii kontroly režimu statickej dopravy a riešení s tým súvisiacich priestupkov v zóne s dopravným obmedzením v centre Hlavného mesta SR Bratislavy," informovala Karina Považanová, hovorkyňa bratislavskej krajskej polície.
Pokuty idú do štátneho rozpočtu
Polícia smie podľa predpisov ukladať pokuty len vodičom, ktorí porušia dopravné pravidlá. Napríklad zákaz parkovania na platených miestach bez úhrady.
Z pokút súkromná spoločnosť nič nemá. Jej záujmom je predovšetkým to, aby na platených miestach parkovali len tí, ktorí si za parkovanie zaplatili.
"Finančné prostriedky, ktoré sú vybrané pri uložených pokutách policajtom, nie sú príjmom súkromnej spoločnosti, ani Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave, ale sú príjmom do štátneho rozpočtu," dodala Považanová.
Na fotke vidno dodávku, podľa Petra aj s papučou.
"Je tam zaznamenané riešenie priestupku policajtom a nie asistencia pri ukladaní pokuty pracovníkom súkromnej spoločnosti. Pritom nedošlo k blokovaniu iných vozidiel, pretože Štúrova ulica je pre rekonštrukciu uzatvorená," vysvetlila policajná hovorkyňa.
Výnimka na zastavenie vozidla parkovacou službou
Policajt, ktorý vidí, že sa pácha dopravný priestupok, je podľa zákona povinný zasiahnuť. Napríklad aj pomocou zablokovania iného vozidla autom parkovacej služby. Nesmie však pritom nikoho ohroziť.
Zákon umožňuje policajtom využiť výnimku z dopravných predpisov, ktorá je okamžite potrebná v cestnej premávke. Smie tak vodičovi parkovacej služby prikázať, aby zablokoval iné vozidlo, ak jeho vodič porušil zákaz vjazdu.
"Túto výnimku zo zákona policajt vo vami uvedenom prípade uložil, pričom boli splnené všetky zákonné podmienky jej uloženia," upozornila Považanová.
Vodič, ktorý vošiel do zákazu vjazdu, riskuje na mieste pokutu do 50 eur, na dopravnom inšpektoráte do 100 eur.