Ján: "Po festivale v Trenčíne som bol asi 300 metrov od parkoviska podrobený dychovej skúške. Prvý výsledok bol 0,15 mg/l a druhý 0,12 mg/l.
Policajt mi oznámil, že mi musí na základe tohto výsledku a zákona o cestnej premávke zadržať vodičský preukaz. Nezabralo moje tvrdenie, že som pred jazdou nepil alkohol a ani to, že druhá skúška bola v tolerancii.
O krvný test som nepožiadal, čo bola fatálna chyba. Očakával som, že sa celá záležitosť vyrieši v krátkom čase a so sankciami na dolnej hranici.
Najprv psychiater, potom psychológ
Na moje nemilé prekvapenie mi asi po mesiaci prišlo rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu.
V ten istý deň som obdržal rozhodnutie o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti osobitne vo vzťahu k alkoholu.
Preskúmaniu som sa mal podrobiť do 30 dní.
Voči obom rozhodnutiam som sa odvolal, ale keď som zistil, že obe rozhodnutia nemajú odkladný účinok a že policajné orgány majú na riešenie môjho odvolania 90 dní, vzal som odvolania späť a podrobil sa vyšetreniu u psychiatra, kde som zaplatil poplatok 50 eur.
Psychiater mi oznámil a neskôr to potvrdili aj policajti, že ďalším krokom bude rozhodnutie polície o povinnom preškolení u dopravného psychológa, čo ma bude stáť minimálne 300 eur.
Pokuta aj polročný zákaz šoférovania
Medzičasom mi prišlo predvolanie na správne konanie, ktoré som absolvoval. Tam si policajt vypočul popis udalosti, spravil zápisnicu a určil mi pokutu 350 eur a zadržanie vodičského preukazu na 6 mesiacov. Vraj je to v takýchto prípadoch štandard.
Po mojich argumentoch, že som pred jazdou nepil, že na cestnej komunikácii som nebol do času dychovej skúšky ani 5 minút a že som nikdy v minulosti nemal vážny dopravný priestupok, ani som doteraz nikdy nenafúkal, mi pokutu znížil na 250 eur, ale zadržanie vodičského preukazu potvrdil na 6 mesiacov. Trovy správneho konania boli vyčíslené na 16 eur.
Policajt mi tiež oznámil, že po uplynutí troch mesiacov od zadržania vodičáku budem môcť požiadať o jeho vrátenie. Pred tým, ako vodičák dostanem, však ešte budem musieť úspešne zvládnuť písomné testy z dopravných predpisov, ktoré budem absolvovať v autoškole a za ktoré budem musieť zaplatiť asi 30 eur.
Jedna stotina nad tolerovanú hodnotu alkoholu v krvi ma bude stáť 646 eur plus pár dní dovolenky, prípravu na testy a obmedzenia pre nemožnosť používať auto.
Považujete postup polície za správny a spravodlivý?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Ján nafúkal v prepočte najprv 0,31 promile, neskôr 0,25 promile.
Návod na použitie meracieho prístroja vyžaduje, aby vodič fúkal najskôr 15 minút od konzumácie alkoholu. Za tento čas by sa mali výpary alkoholu v ústach rozptýliť a prístroj by mal merať presne.
Ak ale policajt nevie, kedy vodič naposledy pil, bez 15-minútového čakania si nemôže byť istý presným meraním. Prvá nafúkaná hodnota bez predpísaného čakania nie je dostatočným dôkazom.
Policajti teda mali vyššiu nameranú hodnotu ignorovať.
Tolerujú do 0,3 promile
Ján oficiálne nafúkal 0,25 promile. Nie je dôležité, že pred jazdou nepil. Zákon nedovoľuje nielen piť alkohol pred jazdou, ale ho ani