Daniel: "Zastavila ma policajná hliadka. Bola to bežná kontrola dokladov, akých je dosť. Policajt si vypýtal všetky doklady od vozidla a bez váhania som mu ich dal.
Vytiahol som najprv z peňaženky vodičský a občiansky preukaz a v príručnej taške som mal doklady od vozidla. Lenže, akoby "zázrakom" sa mi tam objavili aj druhé doklady, ktoré som stratil asi pred siedmimi mesiacmi.
Stratu som vtedy ohlásil na dopravnom inšpektoráte. Potom mi vystavili nové doklady a na tie staré akoby sa zabudlo.
Čo s tými dokladmi mám robiť? Mám teraz dva občianske i vodičské preukazy.
Keby nastala nebodaj situácia, že mi zoberú vodičský preukaz napríklad za rýchlosť (nikdy sa mi to nestalo) a danú skutočnosť, že mám dva vodičáky, by som zatajil, mohol by som si jazdiť ďalej na druhý vodičák?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Ak sa stratí váš vodičský preukaz, musíte o tom informovať políciu do siedmych dní od udalosti. Platí to aj na jeho krádež alebo zničenie.
Stratený vodičský preukaz je automaticky neplatný. V prípade, že ho v budúcnosti nájdete, musíte ho odovzdať na polícii.
S neplatným vodičským preukazom nesmiete šoférovať. Ak by ste pri sebe nemali platný vodičák, mohli by ste dostať pokutu za šoférovanie bez dokladov (do 50 eur na mieste).
Vodičák, ktorý ste nahlásili ako stratený, vám nenahradí ani ten, ktorý vám zadržia policajti. Okrem pokuty riskujete aj prísnejší trest za priestupok, pre ktorý vám zadržali vodičák. To znamená vyššiu pokutu a dlhšie obdobie, počas ktorého nebudete smieť šoférovať.
Podobné pravidlá o platnosti dokladov sa vzťahujú aj na občianske preukazy a techničáky.
Martin: "Ako je to v prípade spáchania troch závažných dopravných priestupkov za rok, ale pokuta pri nich bola nižšia ako 60 eur? Budem predvolaný na preskúšanie, lebo som spáchal 3 závažné priestupky? Pokuta pri nich ale nepresahovala 60 eur."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Na preskúšanie z dopravných pravidiel vás smú poslať, ak je dôvodné podozrenie, že ich nepoznáte. Napríklad, ak ste dlhšie ako dva roky nejazdili, alebo ak vám zakázali šoférovať za porušenie pravidiel.
S doškoľovacím kurzom, preskúmaním zdravotnej a psychickej spôsobilosti a aj s preskúšaním musia počítať aj vodiči, ktorí trikrát porušili závažným spôsobom za posledných 12 mesiacov pravidlá cestnej premávky a zároveň mu za tieto priestupky uložili pokutu vo výške 60 eur a viac.
Martina tak na základe toho, čo napísal, na preskúšanie nepošlú.
Vladimír: "Chcel by som sa opýtať, či je povolené šoférovať s rukou v sadre ? "
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
"Vodič nesmie viesť vozidlo, ak jeho schopnosť viesť vozidlo je znížená najmä úrazom, chorobou, nevoľnosťou alebo únavou," určuje zákon.
Ak je Vladimírova schopnosť viesť vozidlo so sadrou v ruke znížená, šoférovať nesmie. Ak mu ale sadra nebráni v šoférovaní a ruku môže používať pri vedení vozidla, ako by ju nemal zranenú, smie šoférovať aj s rukou v sadre.