Jakub: "Stal sa mi incident s policajným SUV. Vychádzal som z obce Čaňa v smere na Ždaňu. Šiel som z obce predpísanou rýchlosťou 50 km/h. Značka koniec obce je až na konci mosta, čiže som nezrýchľoval.
Policajné auto idúce za mnou sa ale pokúsilo predbiehať ma priamo na moste. Oproti ale šiel motorkár na skútri. Ak by nešiel predpisovo, tak je už asi mŕtvy, pretože to skoro neubrzdili.
Môže policajné auto predbiehať bez zapnutých majákov s porušením toľkých dopravných predpisov a ohrozením ostatných vodičov? Alebo majú policajné autá špeciálnu výnimku na hrubé porušovanie dopravných predpisov, ak sú mimo aktívneho zásahu?
Očividne sa nikam neponáhľali, keďže po tomto incidente šli asi 70 km/h a potom v ďalšej obci len 40 km/h."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Policajti smú využívať výnimky z dopravných predpisov, ak to má súvis s ich služobným zásahom. Nesmú však nikoho ohroziť.
Vodič policajného auta z Jakubovho príbehu sa však zjavne nikam neponáhľali. To naznačuje, že neplnili žiadne zvláštne úlohy a neboli ani na služobnom zásahu. Vtedy sa na policajta za volantom auta pozerá ako na obyčajného vodiča.
Porušili pravidlá predchádzania Aj keby sa policajti z Jakubovho príbehu ponáhľali, ohrozením motorkára jazdiaceho v opačnom smere jazdy by porušili pravidlá. A to aj v prípade, že by mali zapnutý maják a sirénu.
Vodič nesmie predchádzať, ak by tým obmedzil alebo ohrozil vozidlo v protismere. Za porušenie tohto pravidla je pokuta do 300 eur a aj zákaz šoférovania až na dva roky.
Potrestať policajta za porušenie dopravných pravidiel ale smie len jeho nadriadený. Vy však smiete oznámiť priestupok policajta alebo aj iného vodiča na čísle 158 a policajti to musia preveriť.
Policajta spomalil asi šok z ohrozenia motorkára Policajti na SUV porušili ešte jedno pravidlo. Keďže Jakub jazdil v obci rýchlosťou 50 km/h, policajné auto, ktoré ho predchádzalo, muselo zjavne ísť rýchlejšie.
Policajt, ak je to potrebné pri plnení osobitných úloh, nemusí dodržiavať predpísanú rýchlosť. Nezdá sa ale, že by ju policajti plnili, keď potom jazdili pomaly.
Pomalšia jazda policajtov tiež naznačuje, že sa vodič po prudkom brzdení pred motorkárom zľakol a uvedomil si svoju chybu.
Niekedy je stres, ktorý sa dostaví po takmer fatálnej chybe oveľa účinnejší, ako akákoľvek pokuta. Vodič si to zapamätá nadlho a je malá pravdepodobnosť, že ju niekedy ešte zopakuje.
Otestujte sa z dopravných predpisov, ako v Autoškole >>
Pravidlá predchádzania pomáhajú predísť tragickým nehodám Pri predbiehaní iného vozidla myslite na iných účastníkov premávky. Nielen pre riziko pokuty. Nebezpečné predbiehanie neraz končí haváriou. Ak je jej účastník motorkár, ľahko môže prísť o život.
V zákone o cestnej premávke sú uvedené pravidlá predchádzania, ktoré vám majú pomôcť predísť nehode. O jednom sa ale nedočítate, aj keď z dopravných pravidiel vyplýva.
Nepredchádzajte, ak by ste museli počas predchádzania prekročiť najvyššiu povolenú rýchlosť. V opačnom prípade sa ľahko môže stať, že dostanete pokutu, prípadne prídete o vodičák na niekoľko rokov.
Predchádzanie nie je povinné. Keď sa už rozhodnete, že predídete pomalšie vozidlo, nesmiete porušiť nielen pravidlá predchádzania, ale ani iné pravidlá.
Zväčšiť mapu
Zákon nedovoľuje vodičovi predchádzať,
ak nemá pred sebou rozhľad na takú vzdialenosť, ktorá je potrebná na bezpečné predchádzanie, ak by sa nemohol bezpečne zaradiť pred vozidlo alebo pred vozidlá, ktoré chce predísť, ak by ohrozil alebo obmedzil vodiča jazdiaceho v protismere, alebo ohrozil iného účastníka cestnej premávky, ak vodič pred ním idúceho vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy vľavo a ak ho nemožno predísť vpravo, prípadne ak ho nemožno predísť v ďalšom voľnom jazdnom pruhu vyznačenom na vozovke v tom istom smere jazdy, cez pripájací alebo odbočovací jazdný pruh (to neplatí pre jazdu v pripájacom alebo v odbočovacom jazdnom pruhu; vtedy sa smie predísť vozidlo v priebežnom pruhu sprava), po krajnici (to neplatí pri povolenom predchádzaní vpravo), pritom nesmie ohroziť ani obmedziť chodca idúceho po krajnici a cyklistu alebo vodiča malého motocykla jazdiaceho po krajnici, pri jazde cez križovatku a v takej vzdialenosti pred križovatkou, ktorá nie je dostatočná na bezpečné dokončenie predchádzania pred úrovňou križovatky (to neplatí pri predchádzaní motocykla bez postranného vozíka alebo nemotorového vozidla), pri jazde cez železničné priecestie, ak by pri predchádzaní svojou výrazne nižšou rýchlosťou obmedzil za ním idúce vozidlo, ktoré začalo úkon predchádzania skôr, na priechode pre chodcov, priechode pre cyklistov a bezprostredne pred nimi. Ďalšie pravidlá predchádzania:
Predchádza sa vľavo. Vpravo sa predchádza vozidlo, ktoré mení smer jazdy vľavo a ak už nie je pochybnosť o ďalšom smere jeho jazdy. Pri jazde v pripájacom jazdnom pruhu alebo v odbočovacom jazdnom pruhu sa smie vpravo predchádzať aj vozidlo idúce v priebežnom jazdnom pruhu. Vodič, ktorý pri predchádzaní vybočuje zo smeru svojej jazdy, je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy, pričom nesmie ohroziť vodičov jazdiacich za ním. Vodič nesmie pri predchádzaní ohroziť ani obmedziť vodiča vozidla, pred ktoré sa po predídení zaraďuje; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Pri predchádzaní musí zachovávať dostatočný bočný odstup od predchádzaného vozidla. Vodič predchádzaného vozidla nesmie zvyšovať rýchlosť jazdy ani inak brániť predchádzaniu.