Marián: "Prečo mestskí policajti na auto v prílohe použili iba papuču a nedali ho odtiahnuť? Fotografia je z bratislavských Kramárov. Auto tvorilo prekážku v jazde, stálo na priechode, na chodníku,...
Na iných miestach v Bratislave odťahujú autá aj za „hovadiny“ a odfotený priestupok je z môjho pohľadu závažnejší."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Súhlasíme s Mariánom, že na auto nemali dávať papuču, ale ho dať rovno odtiahnuť. Prečo sa tak nestalo, sme sa pred mesiacom spýtali bratislavskej mestskej polície. Do zverejnenia článku odpoveď neposlali.
Vodič auta porušil snáď všetky zásady správneho parkovania, ktoré mohol:
parkoval na priechode pre chodcov, nenechal chodcom predpísanú voľnú šírku chodníka (najmenej 1,5 metra), blokoval jazdný pruh a nenechal pre každý smer premávky aspoň jeden voľný jazdný pruh široký najmenej tri metre, neparkoval rovnobežne so smerom jazdy (kolmo sa smie len v prípade, ak nie je ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky). Celkovo smie vodič za odfotené parkovanie dostať pokutu do 100 eur (v správnom konaní na dopravnom inšpektoráte).
Vozidlo na fotke je prekážkou cestnej premávky. Tou je všetko, čo môže ohroziť alebo obmedziť jazdu vozidiel a pohyb chodcov.
Mestskí policajti nemajú oprávnenie na odťah vozidla. Mohli však informovať správcu cesty alebo štátnych policajtov, ktorým to zákon dovoľuje.
Prekážku cestnej premávky je povinný bezodkladne odstrániť ten, kto ju spôsobí. Ak to nespraví, povinnosť prechádza na správcu komunikácie, ktorá to musí spraviť na náklady prevádzkovateľa vozidla.
"Ak vozidlo tvorí prekážku cestnej premávky, môže o jeho odstránení rozhodnúť aj policajt; také vozidlo odstráni na náklady jeho prevádzkovateľa Policajný zbor alebo správca cesty podľa rozhodnutia policajta," dodáva zákon s tým, že policajt sa tu chápe ako príslušník Policajného zboru.
Zväčšiť mapu