BRATISLAVA. Pri príležitosti Svetového dňa bielej palice sa na Slovensku, v stredu 15. októbra od 9. do 12. hodiny, uskutoční piaty ročník dopravno-výchovnej akcie Deň bielej palice.
Pripravila ho Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru.
Záštitu nad akciou prevzal minister vnútra Robert Kaliňák a bude sa konať v 49 mestách na 65 priechodoch pre chodcov.
Cieľom je zvyšovať povedomie vodičov o funkcii a význame bielej palice ako pomôcky pre ľudí so zrakovým postihnutím, tiež zvyšovať ich bezpečnosť aj vodičov motorových vozidiel.
Biela palica v rukách hendikepovaných je na priechodoch znamením, že vodič musí zastaviť.
"Naším záujmom je zvyšovať samostatnosť a nezávislosť nevidiaceho. K tomu patrí aj bezpečný pohyb cez cestu s bielou palicou, ktorý je jedným z atribútov jeho slobody. Je mimoriadne dôležité, aby verejnosť vnímala ľudí s bielou palicou ako prirodzenú súčasť dopravy i pohybu na verejnom priestore," uviedol predseda ÚNSS a aktívny používateľ bielej palice Branislav Mamojka.
Ábel: chodci sú nedisciplinovaní v prechádzaní mimo priechodu
Podľa viceprezidenta Policajného zboru, Ľubomíra Ábela, sú zrakovo hendikepovaní na priechodoch veľmi citlivá kategória ľudí v doprave, aj keď neevidujú u nich žiaden smrteľný úraz.
"Celkove máme za deväť mesiacov 202 smrteľných úrazov chodcov, čo je o 48 viac ako za rovnaké vlaňajšie obdobie. Až 98 percent z nich zavinili muži, 0,3 percenta ženy a 1,7 percenta deti, z toho viac v školskom veku," prezradil štatistické údaje Ábel.
Zároveň pripomenul veľkú nedisciplinovanosť chodcov v prechádzaní mimo priechodu. Blíži sa rizikovejšie jesenné počasie a tým aj väčšia potreba používať reflexné prvky.
Ábel upozornil aj na veľmi nepriaznivý trend zvyšovania nehôd spôsobených nepozornosťou telefonujúcich a esemeskujúcich vodičov.
Polícia bude asistovať
V Deň bielej palice bude 75 nevidiacich figurantov, aktívnych používateľov bielej palice, signalizovať na priechodov pre chodcov vôľu prejsť na opačnú stranu cesty.
V blízkosti priechodov budú policajné hliadky. Vodičov, ktorí nevidiacemu chodcovi nedajú prednosť, poučia o priestupku a odovzdajú im informačný leták s vysvetlením funkcie bielej palice.
Vodiči, ktorí zastavia hendikepovanému chodcovi, dostanú od dobrovoľníkov ÚNSS osviežovač vzduchu do auta s motívom Dňa bielej palice.
Deň bielej palice vyhlasujú už od roku 1964
Deň bielej palice vyhlásili v roku 1964 na zasadaní Svetovej rady pre blaho slepcov v New Yorku a je podporovaný Svetovou úniou nevidomých (WBU).
Hlavným dôvodom bola potreba upozorniť na problémy zrakovo postihnutých a propagovať ich potreby a úspechy na celom svete.
Bielu palicu zaviedla Francúzska Peguilly d'Herbemont a je základnou a najdôležitejšou pomôckou pri mobilite nevidiacich a zároveň slúži na ich označenie pri pohybe vo verejných komunikáciách.