Spoločnosť Allianz urobila crashtest, v ktorom sa zamerala na objekty, ktoré neboli v aute zabezpečené, iba voľne položené. Výsledky varujú pred jazdou s voľným nákladom. Môže byť smrteľný.
Pri testovaní narazilo skúšobné vozidlo do steny rýchlosťou 45 kilometrov za hodinu.
Nezaistená prepravka letela zozadu k sedadlu vodiča. Sklenené fľaše sa rozbili a ostré črepiny dopadli na šoféra.
Malé predmety, napríklad vidlička na grilovanie s ostrými hrotmi či steakové nože, boli pre posádku ako projektily.
Pivný set (stôl a dve lavice) leteli na spolujazdca a zatlačili na neho silou pol tony.
Pripútanému cestujúcemu by testované predmety určite spôsobili ťažké zranenia.
Potvrdil to aj Carsten Reinkemeyer, vedúci výskumu nehôd v Allianz centre pre technológie. "Pri nehode cestujúci utrpel vážne vnútorné zranenia a nie je vylúčené poranenie chrbtice," uviedol.
Reinkemeyer odporúča, že aj keď ste v zhone alebo cestujete len na krátke vzdialenosti, vždy si dajte ťažké a nebezpečné predmety do kufra a nie na zadné sedadlo. Nezabudnite ich poriadne zabezpečiť.
Tipy ako správne zabezpečiť náklad:
- Veľké a ťažké predmety uložte ako prvé a dajte čo najnižšie, ako sa len dá.
- Nebezpečné predmety, sklenené fľaše, plechovky, nože a podobne prepravujte v dobre uzatvorených nádobách - chladničkách, prepravných boxoch s vekom...
- Podlhovasté predmety ako slnečníky, pádla a stojany uložte priečne, tak aby neskĺzli pomedzi ostatnými predmetmi a neohrozili tak cestujúcich
- Pre zaistenie nákladu využite existujúce možnosti vo vozidle, nevhodné sú jednoduché siete, suché zipsy a podobne, použite radšej gurtne.
- Keď používate gurtne, uistite sa, že pripevnený náklad nemôže skĺznuť. Pomôžte si napríklad gumovou rohožou ako podkladom.
- Prepravné boxy, chladničky a ťažké predmety nikdy neprevážajte na zadnom sedadle, ale vždy zaistené v kufri.