Doplnené 14:00 - Článok vznikol pre situáciu na obojsmernej ceste. Po zverejnení článku sme sa dozvedeli, že ulica, na ktorej stojí auto, je jednosmerná. Vodič preto neporušil pravidlá parkovania, ako je uvedené v článku a auto nemôže tvoriť prekážku cestnej premávky. Za vzniknutú nepresnosť sa ospravedlňujeme.
Pôvodný článok:
Kveta Klein odfotila červený Peugeot s bratislavským evidenčným číslom. Má poškodenú prednú i zadnú časť a pravé zadné koleso akoby malo defekt.
"Stojí bez pohnutia na Súkenníckej ulici v Bratislave. Opustené, zničené a dlho," napísala. Poeticky vyzýva vlastníka, aby si po auto prišiel.
Vodič porušil pravidlá, je za to pokuta do 100 eur
Nepoznáme príčinu toho, prečo auto stojí na kraji cesty.
Ak ho tam odparkoval vodič, porušil dopravné pravidlá. Nenechal pre každý smer jazdy aspoň jeden voľný jazdný pruh široký najmenej tri metre. Za to je pokuta najviac 100 eur.
Nie je ale vylúčené, že ide o núdzové státie. V takom prípade si ale vodič nesplnil povinnosť označiť vozidlo výstražným trojuholníkom. Aj za to je pokuta do 100 eur.
"Vodič je povinný trojuholník umiestniť na okraji vozovky tak, aby ho prichádzajúci vodiči včas a zreteľne videli, a to vo vzdialenosti najmenej 50 m za vozidlom a na diaľnici a rýchlostnej ceste najmenej 100 m za vozidlom. V obci môže byť táto vzdialenosť, ak to vyžadujú okolnosti, kratšia," píše sa v zákone o cestnej premávke.
Prekážku treba odstrániť bezodkladne
Odfotené auto je prekážkou cestnej premávky. Tou je všetko, čo môže ohroziť alebo obmedziť jazdu vozidiel a pohyb chodcov.
Z fotky sa zdá, že auto nikoho neohrozuje a ani neobmedzuje. Podľa predpisov ale stačí aj možnosť, že sa tak stane. Napríklad v situácii, že okolo budú chcieť prejsť dve autá, každé z iného smeru. Najmenej jedného vodiča odstavené auto obmedzí.
Zákon vyžaduje od toho, kto prekážku spôsobil, aby ju bezodkladne odstránil. To znamená, že by mal urobiť všetko preto, aby čo najskôr prestalo byť auto prekážkou.
Napríklad, ak vodič hneď zavolá odťahovku, no tej by malo trvať dve hodiny, kým by po auto prišla, dá sa to chápať ako bezodkladné odstránenie prekážky. Neplatí to ale pre situáciu, keď auto necháte na niekoľko dní bezstarostne na kraji cesty.
Prekážku môže odstrániť Policajný zbor alebo správca cesty
Ak si ten, kto spôsobil prekážku, povinnosť o jej odstránení nesplní, o bezodkladné odstránenie vozidla je povinný postarať sa správca cesty na náklady toho, kto prekážku spôsobil. Tu často nastáva zádrhel.
Zistiť, kto prekážku spôsobil, ak sa dotyčný neprizná, je pre správcu cesty neraz nemožné. Nehovoriac o tom, že nie každý správca má priestory, kde takéto prekážky skladovať tak, aby sa nepoškodili.
Ideálne by v prípade vozidiel mal znášať náklady na odstránenie prekážky vlastník alebo držiteľ vozidla. Potom by správca vedel, komu poslať účet. A vlastník by vedel, od koho si vypýtať peniaze (ak auto požičal a nejazdil na ňom sám).
"Ak vozidlo tvorí prekážku cestnej premávky, môže o jeho odstránení rozhodnúť aj policajt; také vozidlo odstráni na náklady jeho prevádzkovateľa Policajný zbor alebo správca cesty podľa rozhodnutia policajta," dodáva zákon. Neurčuje ale žiadnu lehotu.
Okrem toho, správca cesty alebo policajt sa o prekážke najprv musia dozvedieť. Nie je teda vylúčené, že auto stojí na kraji cesty, lebo si ho nikto z kompetentných nevšimol.
Auto môžu po troch mesiacoch aj zošrotovať
Aj obec má možnosť niečo spraviť s takým autom, ako je na fotke. Musí sa o ňom ale dozvedieť.
Ak je auto odstavené na ceste viac ako 30 dní a poškodzuje alebo ohrozuje životné prostredie, alebo narušuje estetický vzhľad obce, správca cesty (na ceste alebo verejnom priestranstve) alebo obec (na inom mieste) je povinná odovzdať vozidlo na parkovisko určené okresným úradom.
V prípade, že si ho odtiaľ jeho držiteľ neprevezme ani do dvoch mesiacov, auto sa stane vlastníctvom štátu, alebo ho dajú zošrotovať. No a všetky náklady uhradí držiteľ vozidla.