Bôrik medzi Mengusovcami a Jánovcami je prvým slovenským diaľničným tunelom, cez ktorý sa smú prepravovať nebezpečné látky a predmety.
Trasa nákladných áut s nebezpečným nákladom tak nebude zasahovať do obývaných oblastí či chránených území. V prípade nehody takýchto vozidiel nebudú bezprostredne ohrození obyvatelia a ich okolie.
Aby bol tunel zaradený do kategórie tunelov, cez ktoré je povolená preprava nebezpečných látok a predmetov, musela NDS upraviť technologické vybavenie tunela.
Umiestnila videodetekčné kamery pred vjazdom a na výjazde z tunela pre každý jazdný pruh v oboch jazdných smeroch. Pohotovostné služby tak majú k dispozícii potrebné informácie a môžu sa vhodne pripraviť na zásah.
Vozidlá, ktoré prevážajú nebezpečné látky a predmety, sú označené identifikačnou tabuľkou.
Systém po zaznamenaní vozidla tabuľkou v sledovanej zóne pošle informáciu do riadiaceho systému. Ten informáciu spracuje a prenesie do vizualizácie a na videostenu operátorského pracoviska.
Tabuľka obsahuje identifikačné číslo látky (UN) a identifikačné číslo nebezpečnosti (tzv. Kemlerov kód).
Označenie nebezpečnosti látky je umiestnené na výstražnej tabuľke na prepravnom vozidle (vpredu a vzadu). Slúži na určenie približných vlastností látky (v hornej polovici tabuľky) a určenie presnej prepravovanej látky (v spodnej polovici tabuľky).
Identifikačné číslo sa skladá z dvoch alebo troch číslic. Vo všeobecnosti číslice označujú nebezpečenstvá:
2 - vytváranie plynov tlakom alebo chemickou reakciou
3 - horľavosť kvapalných látok, plynov
4 - horľavosť pevných látok
5 - okysličujúci (podporujúci horenie) účinok
6 - jedovatosť, nebezpečenstvo infekcie
7 - rádioaktivita
8 - žieravosť
9 - látka reagujúca samovoľne
