Spoločnosť Daimler a podnik z oblasti plynárenstva a inžinierstva Linde začnú ešte v tomto roku spoločne s podnikmi z oblasti priemyslu minerálnych olejov Total, OMV, Avia a Hoyer výrazne zvyšovať počet vodíkových čerpacích staníc v Nemecku.
Oba podniky investujú približne po 10 mil. EUR do každej z desiatich čerpacích staníc.
Na vodík po celom Nemecku
Ako prvá verejná možnosť tankovania pre vozidlá s pohonom na palivové články bola 29. septembra oficiálne otvorená čerpacia stanica TOTAL-Multi-Energie na Jafféstraße v Berlíne, štvrti Charlottenburg.
Do konca roka 2015 sú naplánované ďalšie stanice.
„Jasný cieľ je dostať sa s vodíkom na každé miesto v Nemecku.“ povedal profesor Dr. Herbert Kohler, vedúci koncernového výskumu a predvývoja; splnomocnenec koncernu Daimler pre životné prostredie.
V momentálne prevádzkovaných staniciach pokrýva Linde už 50 percent potreby vodíka zo „zelených“ zdrojov.
Zásobovanie 20 staníc sa vykonáva výlučne s regeneratívne vyrábaným vodíkom.
Na tento účel prevádzkuje Linde vo svojom plynárenskom centre v Leuna pilotné zariadenie, ktoré pracuje na báze surového glycerínu, vedľajšieho produktu výroby bionafty.
Takto získaný, certifikovaný zelený vodík v porovnaní s konvenčnými metódami výrazne znižuje škodlivé plyny spôsobujúce skleníkový efekt.
Mercedes verí palivovým článkov viac ako batériám
Od roku 2017 plánuje spoločnosť Daimler AG masívne uviesť na trh konkurencieschopné elektrovozidlá s pohonom na palivové články.
Podnik uzatvoril začiatkom roka 2013 kooperáciu so spoločnosťami Ford a Nissan s cieľom spoločného vývoja koncepcie pohonu.
Pre rok 2018 počítajú experti s viac ako desaťtisíc vozidlami s palivovými článkami na európskych cestách.
Kvôli zásobovaniu týchto vozidiel by sa mala nemecká sieť čerpacích staníc ponúkajúca vodík rozšíriť do konca roka 2015 na celkovo 50 sídiel.
Spoločnosť Linde otvorila v júli 2014 vo Viedni celosvetovo prvú malosériovú výrobu pre vodíkové čerpacie stanice.