Od dnes sa znovu znižujú ceny benzínov, už štvrtýkrát za posledné štyri týždne. V priemere by benzíny mali aktuálne zlacnieť o 1 cent za liter.
Pred necelým mesiacom sme (po započítaní aktuálnej zmeny cien) tankovali benzíny v priemere o 7 centov za liter drahšie.
Cena za plnú nádrž v polovici októbra bola o 3,5 eura vyššia ako teraz. Na prelome júna a júla, keď sme tankovali v tomto roku najdrahší benzín, bola vyššia o 5,5 eura.
Po úprave cien benzínov by sa priemerná cena najpredávanejšieho benzínu 95 Natural mala dostať pod hranicu 1,415 eura za liter. Bude to najmenej od marca 2011.
Čerpacie stanice nebudú upravovať ceny nafty. Naposledy tak spravili koncom októbra, keď sa v priemere dostali pod hranicu 1,3 eura za liter. Rovnako, ako benzíny, aj nafta je najlacnejšia za tri a trištvrte roka.
Pozrite si, za koľko tankujeme pohonné látky - Natankuj.sme.sk >>
Ropa o cenách na pumpách prakticky nerozhoduje
V súvislosti s poklesom cien pohonných látok sa nás viacerí pýtajli, prečo ceny benzínov a nafty neklesajú tak, ako ceny ropy.
Ropa zlacnela od konca júna o 24 %. Táto hodnota ale platí len pre pokles cien ropy v dolároch za barel. Ak si to prepočítame na eurá za liter, dostaneme pokles o 18 %.
Vývoj cien ropy na vývoj cien pohonných látok na čerpacích staniciach vplýva nepriamo. Určuje trend, ale nie hodnoty.
Porovnanie poklesu v percentách je zradné
Pumpári na Slovensku sa pri určovaní cien pohonných látok na Slovensku rozhodujú na základe vývoja cien pohonných látok na burze v Rotterdame (keby chceli, nemuseli by sa). Rotterdamská burza kopíruje ceny ropy len približne.
V čase od konca júna zlacneli benzíny v Rotterdame o 21 %, na Slovensku (benzíny bez daní po započítaní aktuálneho zlacňovania) o necelých 12 %.
Ak to prepočítame na ceny v eurách za liter, v Rotterdame zlacneli benzíny od konca júna o 12 centov za liter, na Slovensku o 8,5 centu za liter.
To, že v eurách za liter to nevyzerá až tak strašne, ako v percentách, má na svedomí matematika. Pri výpočte percent sa vychádza z nižšieho základu pre ceny v Rotterdame a z vyššieho pre ceny na Slovensku. A tak taký istý pokles v eurách za liter pri nižších cenách vám dá väčší percentuálny pokles, ako pri vyšších cenách.
Ceny v Rotterdame dobiehame aj pri raste cien
Rozdiel 3,5 centu zodpovedá spôsobu úpravy cien pohonných látok na Slovensku. Vždy reagujú na vývoj na svetových trhoch s týždňovým až dvojtýždňovým meškaním. Platí to nielen pre zlacňovanie ale aj pre zdražovanie.
Predpokladáme, že o spomínaný rozdiel zlacnejú benzíny na Slovensku v najbližších dvoch týždňoch (ukazujú to niekoľkoročné skúsenosti so sledovaním trhu pohonných látok). Podmienkou je, aby sa na svetových trhoch nezačali ceny dvíhať.
To, že vývoj cien pohonných látok na Slovensku kopíruje vývoj cien na svetových trhoch, dokazuje porovnanie cien nafty. S jej cenami sa niekoľko týždňov na Slovensku nehýbalo. Na svetových trhoch zaznamenali ceny nafty len mierne pohyby.
Od konca júna zlacnela nafta v Rotterdame 6,2 centu za liter (o 9,5 %) a na Slovensku o 6,6 centu za liter (o 8,7 %).
Aj grafy vývoja cien pohonných látok vo svete a na Slovensku ukazujú, že ceny u nás v podstate kopírujú svetové trhy.